İsveç'in Merkezinde 7,3 Milyon Dolara Satılık Doğa Harikası Kaplıca Köyü!

İsveç'in başkenti Stokholm'e çok yakın bir mesafede bulunan ve tarihi bir geçmişi olan Satra Brunn Köyü sahipleri tarafından satılığa çıkartıldı. Adeta bir doğa harikası olan Satra Brunn Köyü 7,3 Milyon dolarlık bir bedeli göze alan kişi veya kişilere satılacak.

EMLAK 29.05.2020 - 13:10 29.05.2020 - 13:10

Koronavirüs sürecinde dünyada yatırım öncelikleri büyük bir değişim getirdi. Artık insanlar özellikle konut ve arazi alımlarında kalabalık şehirler ve büyük metropolleri öncelikli tercih olarak belirlemiyorlar.

Son dönemlerde tüm dünyada büyük şehirlere yakın mesafede bulunan ve doğal güzelliklere sahip olan yerlerde emlak alımları gerçekleştiriliyor. Türkiye'de de bu yönde bir eğilim yaşanırken tüm dünyada bu eğilim geçerli olmaya başladı.

İSVEÇ'İN MERKEZİNDE SATILIK KÖY

Bu kapsamda İsveç'nin başkenti Stokholm'e çok yakın bir mesafede bulunan Satra Brunn Köyü de sahipleri tarafından satılığa çıkarıldı. 7,3 Milyon dolar fiyat biçilen köyün önemli özellikleri bulunuyor.

SATRA BRUNN KÖYÜ'NÜN TARİHİ GEÇMİŞİ BÜYÜLÜYOR

1700 yılında yerleşime başlanılan Satra Brunn Köyü doğal kaynak sularıyla dünya çapınd abir üne sahip bulunuyor. Köyün toplamda 340 bin metrekarelik bir alanı var. Tarihi bir geçmişe sahip olan Satra Brunn Köyü 1700'de Doktor Samuel Skragge tarafından kaynak suları nedeniyle satın alındı. Skragge burada bulunan şifalı sulardan insanların yararlanabilmesi için imar faaliyetlerine başladı. O dönem şartlarına göre evler, hastane ve kilise inşaatı ile köyün ilk yerleşimi oluşturuldu.

KAPLICALARI İLE DÜNYACA ÜNLÜ OLDU!

1740 yılında İsveç'in ünlü üniversitelerinden Uppsala Üniversitesi köyü satın aldı ve faaliyetlerini 2002 yılına kadar yönetti. 2002 yılında ise İsveçli 16 iş insanı birleşerek üniversiteden köyü satın aldılar. Satra Brunn Köyü'ndeki kaplıcalar nedeniyle o tarihten itibaren köyde spa ve kaplıca hizmetlerine yönelik yatırımlar yapıldı. 2015 yılından beri de köyde bulunan kaynak suyu kurulan fabrika ile ülke çapında satılmaya başlandı.

Satra Brunn Köyü'nde bulunan SPA'lar ve hastane İsveç'in en eski sağlık kuruluşu olarak kabul edilmektedir. 

isbilgisi.com