Corona virüs salgını nedeniyle ülkede binlerce kişi işsiz kaldı. Ekonomik anlamda zor bir süreçten geçen vatandaşlar için devlet düğmeye bastı. İşsiz kalanlar ve ücretsiz izine ayrılanlar için 1177 TL maaş desteği vereceğini duyurdu. 15 Mart sürecinden önce işsiz kalanlarıda kapsayan destek maaşı ile biraz olsun yaraları sarmak amaçlanıyor.

İşsiz Kalan Herkese Yardım!

Yeni açıklanan ekonomik destek paketleri doğrultusunda işverenler artık işçileri işten çıkartamayacak. Ücretsiz izne ayrılan işçiler için ise devlet maaşlarını karşılayacak. Onaylanan kanun ile birlikte 3 ay süreyle işverenler işçilerini işten çıkartamayacak. Bu süre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile 6 aya kadar uzatılabilecek. 

Günlük 39.24 TL ödeme yapılacak olan destek paketinde aylık 1177 TL ödeme gerçekleştireceğini duyurdu. 15 Mart'dan sonra işsiz kalan ve işsizlik maaşı alamayanlar içinde aynı sürecin devam edeceğinin açıklamasıda yapıldı.

Yanlış Bilgilere Cezai İşlem Uygulanacak

İlgili devlet destek paketi süresince yanlış beyanda bulunan kişilere kanun çervesinde cezalar uygulanacak. İşten çıkartılmadığı halde yanlış beyan edilip devletten para talebinde bulunan kişiler için Sosyal Güvenlik Kanunu'ndaki cezaların 4 katı ceza uygulanacak. İlgili tasarıya bakım ödemesi, engelliler, kadınlar ve çocuklara da maaş haklarından yararlanma olanağı sağlanacak.