İstanbul'un Meydanları İçin Yapılan Halk Oylamasının Sonuçları Açıklandı! İşte Taksim Meydanı, Bakırköy Meydanı Ve Salacak Sahili Yeni Projeleri

İstanbul'un meydanlarının yenilenmesine dair projeler İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oylamaya açılmıştı. Taksim ve Bakırköy meydanları ile Salacak sahilinin yenileme projeleri için yapılan oylamanın sonuçları kamuoyuna duyuruldu.

EMLAK 13.11.2020 - 14:49 13.11.2020 - 14:49

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'un meydanlarının yenileme çalışmalarına proje bazlı başladı. Taksim Meydanı, Bakırköy Meydanı ve Salacak sahili ile alakalı olarak hazırlanan projeler için elektronik ortamda halk oylaması yapıldı. Bu halk oylamasının sonuçları bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekram İmamoğlu tarafından açıklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, “İstanbul'un meydanları için düzenlemiş olduğumuz tasarım yarışmasının halk oylaması etabında toplam 352.784 oy kullanıldı. Yoğun bir katılımla gerçekleşen tasarım yarışmamız İstanbul'un ihtiyaçlarına yönelik attığımız adımların kanıtıdır. Taksim ve Bakırköy meydanları ile Salacak Sahili'nin tasarım yarışmasına ve oylama etabına tasarımlarıyla, fikirleriyle katkı sunan herkese teşekkür ederim.” dedi.

Anket sonuçlarına göre Salacak Sahili için hazırlanan projeler arasında 42 numaralı proje, Taksim Meydanı için hazırlanan projeler arasında 15 numaralı proje ve Bakırköy Meydanı için hazırlanan projeler arasında 12 numaralı proje en fazla oyu aldı.

TAKSİM MEYDANI 15 NUMARALI PROJE!

Halk oylamasında Taksim Meydanı 15 numaralı projenin aldığı oy sayısı 86.597 olarak açıklandı. Bu peroje ile Taksim Meydanı ile Gezi Parkı bütünleşiyor ve bir buluşma yeri haline geliyor. Taksim Meydanı'nda bulunan Cumhuriyet Anıtı'nın konumunu güçlendirmek amacıyla Cumhuriyet Caddesi ve AKM yönünden ağaçlarla gölgelendirilmiş yüğrüme ve dinlenme alanları oluşturuluyor. Yapılacak olan yaya köprüsü ile Gezi Parkı Maçka Parkı'na bağlanıyor.

BAKIRKÖY MEYDANI 12 NUMARALI PROJE

Halk oylamasında 24.782 oy alarak seçilen Bakırköy Meydanı 12 numaralı proje Bakırköy'ü bambaşka bir görünüme kavuşturacak. Kültür rotası vurgusunun yapıldığı proje ile Bakırköy'ün tarihi dokuları Bakırköy Meydanı'ndan yansıtılacak.

SALACAK SAHİLİ 42 NUMARALI PROJE

Salacak Sahili için hazırlanan 42 numaralı proje halk oylamasında 51.405 oy aldı. Salacak Sahili'nde bugün kıyı boyunca sağlı ve sollu otoparklar, tesislerin şemsiyeleri gibi özel eşyaları ile silüet bozulması yaşanıyor. Bu proje ile yaya yolu genişletilerek kıyıya erişim sağlanacak. Nostaljik Tramway ve bisiklet yolu ile dekıyı deneyimi çeşitlendirilecek. Araç yolu 2 şeride düşürülerek toplu ulaşım ve yaya erişimi güçlendirilecek.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@