Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremin meydana gelmesinin ardından çevre 10 ilde büyük bir yıkımı da beraberinde getirirken binlerce bina yıkılmış ve 45 binin üzerinde can kaybı meydana gelmişti. Türkiye hala deprem yaralarını sarmaya devam ederken Kahramanmaraş merkezli deprem için uyarıda bulunan uzman isimler sırada diğer büyük depremin İstanbul'da beklendiğini dile getirmişti. 

Uzman tarafından yapılan açıklamada Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin ardından sırada İstanbul olduğunu belirten uzman isimlerin açıklaması oldukça dikkat çekti. İstanbul'un riskli olduğunu dile getiren uzman isimler İstanbul'da zemini sağlam ilçeleri açıkladılar . 

ŞOK bayram için dev indirim ŞOK bayram için dev indirim

İSTANBUL'DA DEPREME DAYANIKLI İLÇELER HANGİSİ?

İstanbul'da yaşanması beklenen büyük depremle ilgili şimdiden önlemler alınmaya devam ederken özellikle de nina hasar tespit çalışmaları hızla yapılmaya devam ediyor. Milyonlarca vatandaşın yaşadığı İstanbul'da deprem her geçen gün yaşayan vatandaşları korku içinde uyandırsa da gerekli önlemler alınmaya ve uyarılar da yapılmaya başlandı. 

Uzmanlarda deprem uyarısı gelmeye devam ederken Prof. Dr. Naci Görür ve Prof. Dr. Celal Şengör gibi uzman isimler İstanbul'da ki riskli bölgeleri saydı. İstanbul'da riskli bölge olarak görünen ilçeler arasında Bakırköy, Avcılar, Yeşilköy, Küçükçekmece ve Ataköy yer aldı. 

İSTANBUL'DA ZEMİNİ SAĞLAM İLÇELER

Hemen ardından kıyı şeritleri için uyarıda bulunan Jeoloji Mühendisi Dr. İshak Yılmaz Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Bakırköy ilçelerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtirken İstanbul'da bazı ilçelerin zeminlerinin de oldukça sağlam olduğunu dile getirerek ‘’Avrupa yakasında Beşiktaş, Şişli, Sarıyer, Zekeriyaköy, Ayazağa, Gaziosmanpaşa gibi yerlerin zemini sağlam. Anadolu yakasında ise; Üsküdar, Küçüksu, Çekmeköy, Polonezköy gibi yerlerin riski sahil kesimlerine göre daha düşük. Beykoz, Üsküdar, Küçüksu ve Polonezköy buradaki zemin Türkiye'nin en sağlam zeminlerinden biri. Biz burada güçlendirme yapmak için bile zemini balyozla kıramıyoruz o kadar sağlam bir alan.’’ ifadelerine yer verdi.