İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun bir süre önce kamuoyuna duyurduğu yeni taksi modeli bugün Zeytinburnu'nda bulunan Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nde yapılan tanıtım programı ile kamuoyuna ilan edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından yapılan sunuma göre plaka kiralaması yoluyla kurulacak yeni sistemde tüm taksilerin sahibi İBB olacak. Taksilerin kim tarafından iletileceği ise yapılacak ihale ile belirlenecek. Taksi işletmecileri bireysellikten kurumsallığa geçiş yapacaklar.

ÖDEME MODELLERİ ÇOĞALACAK

İstanbul'da kurulması düşünülen yeni taksi sisteminde vatandaşlar taksi ücretlerini İstanbulkart, kredi kartı, online ödeme, QR kodu ve nakit olarak ödeyebilecekler. Bu taksilerde aplikasyon kullanımı zorunlu olacak.

ÖZEL ARAÇ TASARIMI

İstanbul'da devreye alınacak olan 6.000 yeni taksi için şehrin kimliğine uygun bir özel araç tasarımı yapılacak. Tüm taksiler bu konseptte olacak. Güvenlik ve hijyen gibi konularda fark yaratması için şoför ile yolcu kabini arasına standart seperatör konulacak. Ayrıca taksi içerisindeki donanımlar da son teknelojiyle entegre edilecek. Buna göre taksilerde panik butonu, araç içi bilgisayar, takip sistemi vekamera gibi imkanlar bulunacaj. Tüm araçlarda çocuk kemeri ise zorunlu olacak.

HERKES TAKSİ ŞOFÖRÜ OLAMAYACAK!

Kurulacak olan Ulaşım Akademisi ile taksi şoförlüğü için standartlar belirlenecek. Taksi şoförü olmak isteyenler kapsamlı bir sınav sürecini geçmek zorunda olacaklar. Taksi şoförleri bu sınavların ardından lisans alacaklar. Ancak bu lisansların süresi 5 yıl olacak. Her 5 yılda bir sınava girip lisanslar yenilenebilecek. Öte yandan şoförlerin yaş sınırı 21 olacak. Puanlama sistemi ile iyi şoförler diğerlerinden ayrılıp daha çok gelir elde edebilecekler.

ÇALIŞMA SATLERİ VE ŞOFÖRLERİN KAZANÇLARI DÜZENLENECEK

Yeni sistemde taksi şoförlerinin belirli bir vardiye esasıyla çalışmaları öngörülüyor. Mevcut sistemde bir taksinin gelirinin sadece yüzde 13'ü şoföre kalıyor. Bu nedenle şoförlerin ekonomik şartları yeniden düzenlenecek. Bu maksatla sabit maaş ve prim sistemi getirilecek. Maaşlar en az asgari ücret düzeyinde olacak. Şoförlerin sigortaları ise işveren tarafından düzenli şekilde ödenecek.