İstanbul İçin Doğalgaz Faturası Açıklaması! İGDAŞ İddialara Cevap Verdi!

İstanbul'da vatandaşlara doğalgaz faturalarının normalden yüksek geldiği iddialarına İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii Ve Ticaret AŞ (İGDAŞ) tarafından cevap verildi. Yüksek faturalandırma yapıldığını reddeden İGDAŞ, evde kalınma sürelerinin artması nedeniyle doğalgaz tüketiminin yükseldiğini açıkladı.

EKONOMİ 03.05.2020 - 21:48 03.05.2020 - 21:48

Son günlerde İstanbul'da vatandaşlara yüksek tutarda doğalgaz faturası gönderilmesi özellikle sosyal medyada büyük tartışma konusu oldu. Konunun taraflarından olan İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii Ve Ticaret AŞ (İGDAŞ) tarafından bir açıklama yapıldı.

İGDAŞ'ın açıklamasında doğalgaz tüketim miktarı ile alakalı olarak abonelere fatura düzenlenmesinin yasal bir zorunluluk olduğu belirtildi. Geçmiş iki yılın ortalaması alınarak fatura düzenlenmesi uygulamasının sadece karantina bölgelerinde geçerli olduğu vurgulandı.

Karantina uygulamasının olmadığı yerlerde kıyasen fatura düzenlemesinin yapılmadığı açıklandı. Dolayısıyla İstanbul'da doğalgaz faturalarının tamamen saat okunması şekliyle yapıldığı belirtildi.

İGDAŞ tarafından yapılan açıklamada abonelere gerçek tüketim miktarları üzerinden mevzuatın belirlediği tarifelerle fatura düzenlendiği ifade edildi.

Doğalgaz şirketlerinin belirlenen tarifelerden farklı bir tarife uygulaması yapamayacağı belirtilen İGDAŞ açıklamasında koronavirüs sürecinde vatandaşların evde daha çok vakit geçirmeleri nedeniyle doğalgaz tüketiminin arttığı açıklandı.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@