Çevre ve Şehiriclik Bakanlığı tarafından İstanbul'da kentsel dönüşüm projelerine daha fazla önem verilmeye başlandı. Bunun için atılacak olan ilk adım ise Fikirtepe olarak belirlendi. Bakanlık bölgede 3-4 yıl içerisinde 15.000 yeni konutun inşası için hareketegeçiyor. Bu yılın Şubat ve Mart aylarında başlayacak olan inşaatların tamamlanmasıyla bölgede konut stoku yüzde 362 artmış olacak. Bu konutlarla beraber Fikirtepe'nin nüfusunun 60.000 kişi daha artması bekleniyor. Konut sayısının artacak olması özellikle Fikirtepe'de ve Anadolu Yakası'nda konutların satış ve kiralama fiyatlarını da frenleyecek.

FİKİRTEPE'DE OYUNUN KURALLARI DEĞİŞECEK!

Fikirtepe'nin merkezi bir konumu olduğunu söyleyen Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği Başkanı İsmail Özcan, “Bu bölge yatırımcı çeken ve sürekli yeni proje üretilen bir yer. Ancak burada proje gerçekleştiremler satışlarını ya uzun sürelerde yapabiliyorlar ya da hala satış yapmaya çalışıyorlar. Gayrimenkul sektörü için acı tecrübeler yaşandı bu bölgede. Şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, TOKİ'nin, Emlak Konut GYO'nun devreye girmesi ile oyunun kuralları tamamen değişecek.” dedi.

KİRALAR VE KONUT FİYATLARI YÜKSELMEYECEK!

Kiraların ve konut satış fiyatlarının dengede olabilmesi için Fikirtepe gibi yerlerin değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen İsmail Özcan, “Türkiye'de her yıl 800 bin yeni konuta ihtiyaç duyuluyor. Haliyle konut fiyatları da buna göre şekilleniyor. Ancak Fikirtepe gibi bölgelerdeki atıl araziler konut inşaatı olarak değerlendirilirse hem konut satış fiyatları hem de kiralar ciddi bir yükseliş kaydedemez. Şimdi Fikirtepe'de başlayacak olan projeler fiyatları düşürmese bile en azından yükselmesini engelleyecektir. Bu da sektörel açıdan ciddi bir fayda sunacaktır.” ifadelerini kullandı.

NÜFUS 5 KAT ARTACAK!

Fikirtepe'de yapılacak olan 15.000 yeni konut bu bölgeyi İstanbul'un önemli merkezlerinden birisi haline getirmesi tahmin ediliyor. Şu anda Fikirtepe'de 11.624 kişilik bir nüfus bulunuyor. Yeni konutların devreye girmesi ile nüfusun en az 5 kat yükseleceği düşünülüyor.

isbilgisi.com