İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun seçim vaatleri arasında bulunan iki önemli uygulama Sayıştay engeline takıldı. Sayıştay'ın 2019 İstanbul Büyükşehir Belediyesi denetim raporu ortaya çıktı. Belediyenin bedava süt dağıtması ve üniversite öğrencilerine nakit yardım yapması usulen mevzuata aykırı bulundu.

İBB ÖĞRENCİ BURSLARI SAYIŞTAY'A TAKILDI!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl binlerce ünversite öğrencisine 3200 TL nakit yardım yapılıyor. Bu nakit yardımlardan hem önlisans hem de lisans öğrencileri yararlanabiliyorlar. “Eğitim Yardımı” adı altında verilen bu nakit yardımlar mevzuata aykırı bulundu. Belediyelerin görev ve sorumlulukları içerisinde yer alan sosyal himzetler ve yardım kapsamında sayılabilecek bu yardımların adı ne olursa olsun doğrudan yapılamayacağı Sayıştay raporunda yer aldı. Buna göre kanunen belediyelerin ayırmış oldukları bu ödeneklerin Kredi ve Yurtlar Kurumu'na verilerek dağıtılabileceği vurgulandı.

BEDAVA SÜT DAĞITIMINA İHALE AYKIRILIĞI!

Sayıştay raporuna takılan bir başka husus da bedava süt dağıtımı oldu. Ancak burada da usulen bir aykırılık bulunduğu belirtildi. Bedava süt dağıtılmasına esasen bir itiraz yapılmadı. Mevzuata uymayan süt dağıtımı değil o sütün temin edilmesi oldu. Sayıştay'a göre İBB'nin ihalesiz bir şekilde S.S. Tire Süt Müstahsilleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nden bu sütleri satın alması mevzuata aykırı bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hem öğrencilere yaptığı yardım hem de bedava süt dağıtımı konusunda bundan sonra nasıl hareket edeceği merak konusu oldu. Özellikle öğrenciler yardımları almaya devam edip edemeyeceklerini öğrenmek istiyorlar.

isbilgisi.com