İstanbul Büyükşehir Belediyesi Açıkladı! Doğalgaz Faturaları İptal Edilecek Mi?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ (İGDAŞ) arasındaki doğalgaz faturaları ile alakalı olarak yaşanan gerginliğin ardından İGDAŞ bugün vatandaşları rahatlatacak bir karara vardığını açıkladı. Buna göre 35 günü aşan süreleri içeren doğalgaz faturaları iptal edilerek yeniden düzenlenecek.

EKONOMİ 10.05.2020 - 12:09 10.05.2020 - 12:09

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki olan İGDAŞ ile alakalı olarak EPDK'nın günlerdir kamuoyunda usulsüz fatura kesimi konusunda soruşturma başlatıldığını açıklamasının ardından karşı cepheden ilk cevap geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bir açıklama yaparak yaşananları ve alınan yeni kararları kamuoyuna duyurdu.

İBB tarafından yapılan açıklamada koronavirüs salgını nedeniyle 11 Mart tarihinden itibaren olağanüstü bir dönem yaşandığı belirtildi. “Salgından etkilenen çalışanların olması ve bazı çalışanlara ise tedbiren sayaç okumalarına izin verilmemesi nedeniyle sayaç okumalar zorlaşmış ve faturalandırma süreleri elde olmayan sebeplerden ötürü uzamıştır” ifadeleri ile yaşanan durumu açıklayan İBB, Nisan ayında 8 günlük sokağa çıkma yasağının bu durumdaetkili olduğunu duyurdu.

İBB'nin açıklamasında yer alan ifadelere göre İstanbul'da doğalgaz faturaları gerçek tüketim bedelleri ile kesilmiş ancak faturalandırma konusunda mevzuata aykırı olarak süre uzatılması durumunda kalındı.

Yaşanan aksaklıklar konusunda EPDK tarafından uyarıldıklarını açıklayan İBB, faturaların iptal edilmesi için çalışma başlatıldığını açıkladı. Bu iptal edilen faturaların ardından 30 gün esaslı yeni faturalar düzenlenecek. Vatandaşların ödeyecekleri toplam doğalgaz tüketimleri hakkında bir değişim olmayacak, tüketim bedelleri sadece faturalara bölünecek.

Öte yandan İBB tarafından yapılan açıklmada bahsi geçen faturaları ödeyen vatandaşlardan isteyenlere para iadesi yapılacağı isteyenlere ise diğer faturalardan mahsuplaşılacağı belirtildi.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@