Ana Sayfa EKONOMİ İşsizlik Oranı Yüzde 12 Seviyelerine Geldi

İşsizlik Oranı Yüzde 12 Seviyelerine Geldi

İşsizlik oranı 2018 yılına oranla artış gösterdi. İşsizlik her ay böyle artış gösterirse 2019 yılı sonunda %14 seviyelerine gelecek.

6
0
Paylaş

İşsizlere kötü bir haber de, Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin araştırma kuruluşu Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden (SPM) üzerinden geldi. İşsizlik oranı 100’de 12 seviyelerine kadar yaklaştı. Elde edilen verilere göre işsizlik artarken istihdam ve sanayide çalışan işçi sayısında ise azalma görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu 15 Şubat Cuma günü bir rapor açıklamıştı. Kasım dönemi işsizlik verilerine göre 2018 yılı Kasım ayında işsizlik oranı 2 boyuna göre 0,3 artış gösterdi. Böylelikle 2019 yılı başında işsizlik seviyesi yüzde 12’ye kadar gelmiş oldu. Eğer işsizlik seviyesi 2019 yılına kadar aynı ortamda devam ederse 100 de 14 seviyelerine kadar çıkacak.

Yapılan araştırmalara göre Türk ekonomisi son dönemde daralma yaşıyor. Yılın 3. çeyreğinde kamu sektör yatırımları %4 oranında daralma yaşadı. Kasım döneminde ihracat yüzde 1 azalırken ithalatında çok ufak miktarlarda artmaya devam ettiği öğrenildi. Sanayi üretimi yüzde 4’e yakın bir düşüş yaşadı. Tüm bu düşüşlerin iç piyasaya darbe vurması oldukça muhtemel.

Elde edilen başka bir veriye göre imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların Ekim ayı kapasitesi de bir önceki aya oranla yüze 4.33 azaldı. Ara malları imalatın da yüzde 77 den 75 e yatırım malları imalatında da yüzde 76,4 yüzde düşüş 75,7 yaşandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here