Koronavirüs nedeniyle iş hayatında Türkiye'de önemli değişiklikler yapıldı. İşsizlik sayısı artış gösterince İŞKUR tarafından işsizlik ödeneğinden yararlandırılan çalışanların sayısı arttı.

İşsizlik ödeneği almaya hak kazanan vatandaşların ödeme alma şekillerine koronavirüs önlemi uygulanmaya karar verildi. Buna göre işsiz maaşı alan vatandaşlar İŞKUR'a IBAN numaralarını bildirecekler. İŞKUR da bu banka hesaplarına işsizlik maaşlarını yatıracak. Vatandaşların PTT şubelerinde kuyruk oluşturup koronavirüs tehdidine maruz kalmalarına gerek kalmayacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, işsizlik ödeneği ile alakalı olarak yaptığı açıklamada, “İşsizlik ödeneği alan veya ödenek almaya hak kazanan vatandaşlarımız 26 Nisan'a kadar İŞKUR'a bildirmeleri gerekiyor.” dedi.

ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILACAK?

İşsizlik ödeneği ödemeleri hakkında edinilen bilgilere göre ödeme takviminde bir değişiklik yapılmadı. Her ay ödenen zamanda işsizlik maaşı ödemeleri geerçekleşecek. Buna göre vatandaşlar işsizlimaaşı ödemelerini Mayıs'ın 5'inde alacaklar.

isbilgisi.com