Hükümet tarafından istihdamın desteklenmesi ve işsizlik sorununun büyümesini engellemek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bu süreçte İşsizlik Sigortası Fonu’nun giderek gücünü kaybetmesine yönelik yeni bir düzenleme ile yıl sonuna kadar geçerli olmak üzere yapılan kesintilerin iki katına çıkarılması yönünde bir çalışmanın yapıldığı belirlendi. Bu çalışma sonrasında işveren kesintisinin yüzde 2 oranından yüzde 4 oranına, işçi kesintisinin ise yüzde 1 seviyelerinden yüzde 2 seviyelerine çıkarılmasına karar verildi.

İşçi Çıkaracaklarını Açıkladılar

Bu durumun fonda biriken nakit akışının hızlanması için gerçekleştirileceği konuşulurken Ostim Sanayici ve İşinsanları Derneği Başkanı Süleyman Ekinci tarafından yapılan açıklamalar sonrasında önemli değerlendirmeler yapıldı.

Salgın nedeniyle yaşanan ekonomik daralma sonrasında ülkenin sanayi üretiminde yüzde 31 oranında bir daralmanın yaşandığına vurgu yaptı.

Yapılması muhtemel olan fon artırımı konusunda ‘Bu durum 3 işçi çalıştıranı da 100 işçi çalıştıranı da derinden etkileyecek. Pandemi döneminde büyük sıkıntılar yaşayan işverenlerin destek beklerken almış oldukları bu haber son derece büyük bir talihsizlik. Belirsizlik ortamında daha büyük sorunlar yaşanabilir. Artırım sonrasında masraflarının yükselmesinden endişe eden işverenler işçi çıkarma yoluna gidebilirler. Bu durum beklenildiği gibi istihdamı artırmak yerine azaltabilir’ açıklamalarında bulundu.

Fonun hesaplarında aslında 127 milyar liralık kaynak görülmesine rağmen şimdilerde fonda paranın azaldığı gerekçesi ile prim artırımına gidilmesi de kulislerde en çok konuşulan ve tartışılan konular arasında yer almaya başladı.

isbilgisi.com