İsrail’in gazeteci cenazesine yönelik baskıya tepki ve kınama

İsrail polis memurları Cuma günü gazeteci Shireen Abu Akleh’in tabutunu taşıyan Filistinli yaslılara saldırdığında ve nihayet Cumartesi günü İsrail polisine İsrail polisine şiddetle saldıran memurlarının davranışlarını soruşturmaya karar verdiklerini söylemesi için baskı yaptığında, uluslararası toplumdan yaygın bir çığlık koptu. Doğu Kudüs’ün Eski Şehrinde öldürülen El Cezire muhabirinin cenazesi.

Polis güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’da Çarşamba günü İsrail askerleri tarafından öldürülen Shireen Abu Akleh’in Cuma günü cenaze töreninin başlangıcında tabut taşıyanları coplarla dövdü. İsrail ordusu, ölümcül kurşunu kimin ateşlediğini ve bölgede Filistinli silahlı adamların bulunduğunun kendilerine açık olmadığını iddia ediyor. Ancak Filistin savcısı, İsrail ateşi tarafından kasten öldürüldüğünü söyledi.

Cenazedeki şok edici sahneler ve 51 yaşındaki Filistinli Amerikalı gazetecinin ölümü, dünya çapında kınamalara yol açtı ve ABD ve Birleşmiş Milletler de dahil olmak üzere soruşturma çağrısı yaptı.

İsrail polisi, yüzlerce “isyancı töreni sabote etmeye ve polise zarar vermeye çalışırken” güç kullandıklarını iddia ederek eylemlerini savundu.

Cenazeye yapılan saldırı, Arap dünyasında ünlü bir gazeteci olan Ebu Akleh’in ölümünün ardından gelen üzüntü ve öfkeyi artırdı.

Okul çocukları, Filistinli sanatçıların, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Khan Younis, Filistin'de öldürülen kıdemli El Cezire gazetecisi Shireen Abu Akleh'i onurlandıran bir duvar resmi boyamasını izliyor, 14 Mayıs 2022. (AFP Fotoğrafı)

Cenazeden önce, büyük bir kalabalık, tabutuna Doğu Kudüs hastanesinden yakındaki Eski Şehir’deki bir Katolik kilisesine kadar eşlik etmek için toplandı. Yas tutanların çoğu Filistin bayrakları taşıyarak, “Ruhumuzu ve kanımızı senin için feda ediyoruz Shireen” sloganları attı.

Kısa bir süre sonra, İsrail polisi yas tutanlara saldırdı, onları itti ve sopaladı. Miğferli çevik kuvvet polisi yaklaşırken, tabut taşıyanlara çarptı ve tabut yere düşerken bir adamın kontrolünü kaybetmesine neden oldu. Polis, insanların ellerinden Filistin bayraklarını kopardı ve kalabalığı dağıtmak için sersemletici bombalar attı.

Cuma günü, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD yönetiminin, aynı zamanda bir Amerikan vatandaşı olan Abu Akleh’in “cenaze alayına izinsiz giren İsrail polisinin görüntülerinden rahatsız olduğunu” söyledi. “Her aile, sevdiklerini onurlu ve engelsiz bir şekilde yatırmayı hak eder” diye tweet attı.

Cuma günü 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi’nden oybirliğiyle kınama geldi ve ender bir açıklamayla “kadının öldürülmesine ilişkin derhal, kapsamlı, şeffaf ve tarafsız bir soruşturma yapılması” çağrısında bulundu.

Cuma günü geç saatlerde Filistin savcısı, ön bulguların Ebu Akleh’in İsrail askerlerinin kasıtlı ateşiyle öldürüldüğünü gösterdiğini söyledi. Savcı soruşturmanın devam edeceğini söyledi. İsrail ordusu Cuma günü erken saatlerde, Filistinli militanlarla aralarında çıkan çatışma sırasında öldürüldüğünü ve onu öldüren atışın kaynağını belirleyemediğini iddia etti.

İşgal altındaki Batı Şeria'da Cenin'de İsrail güvenlik güçlerinin cenaze töreni sırasında yaslılara saldırması sırasında öldürülen El Cezire muhabiri Shireen Abu Akleh'in tabutunu ailesi ve arkadaşları taşıyor, 13 Mayıs 2022 (Reuters Fotoğrafı)

Filistinli yaslılar, öldürülen El Cezire gazetecisi Shireen Abu Aklel'in tabutunu bir kiliseden mezarlığa doğru taşıyorlar, 13 Mayıs 2022'de işgal altındaki Filistin'de Doğu Kudüs'teki cenaze alayı sırasında. (AFP Photo)

İsrail, Filistin Otoritesi (PA) ile ortak bir soruşturma çağrısında bulundu ve ölümcül mermiyi kimin ateşlediğini belirlemek için kurşunu adli analiz için teslim etmeye çağırdı. Filistin Yönetimi, kendi soruşturmasını yürüteceğini ve sonuçları halihazırda olası İsrail savaş suçlarını araştıran Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) göndereceğini söyleyerek reddetti.

Filistin Yönetimi ve El Cezire, İsrail’i, İsrail’in inkar ettiği Ebu Akleh’i kasten öldürmekle suçladı.

Ebu Akleh, Kutsal Topraklardaki küçük Filistinli Hıristiyan topluluğunun bir üyesiydi. Filistinli Hristiyanlar ve Müslümanlar, Cuma günü birlik gösterisinde yan yana yürüdüler.

Çarşamba sabahı Batı Şeria’nın Cenin kasabasına İsrail askeri baskını sırasında başından vuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.