Sunduğu iş imkanları açısından İsrail dünyanın her yerinden öncellikle Museviler olmak üzere çalışan kabul ediyor. İsrail iş imkanları açısından düşük nüfusuna rağmen özellikle orta ve alt grup işlerde personel sıkıntısı çekiyor.

Ancak Museviler haricinde İsrail çok zor ve bazen hiç göç kabul etmeyebiliyor. Diğer yandan İsrail’e gidip iş kurmak çok katı kurallara ve gözetime tabi. Ancak Türkiye ile ticaretinde gümrük vergisi olmaması ve ihracat ve ithalat işlemlerinin kolay olması sebebiyle Türk firmalar ile çok yoğun şekilde çalışıyor. İsrail’de Türklerin en yoğun olarak çalıştığı sektör ise inşaat. Özellikle ülkenin tüm kısımlarında yer alan Türk firmalarının ihalesini aldıkları şantiyelerinde tamamen Türk işçiler çalışmakta.

Bunun dışında Türkiye’den özellikle son yıllarda İsrail’e göçen Türk vatandaşı Musevi sayısı ise çok azla artmış durumda. Burada giden Türkler şayet paraları var ise işlerini kuruyor veya devletin belirlediği göç programlarına katılıp daha sonra devletin bulduğu işlerde çalışabiliyor.

İsrail’de Yaşamak

Yaşamak için İsrail yaşam standartları açısından batı Avrupa ülkelerine benzer. İsrail başkenti Kudüs ve nüfusu 9 milyona yakındır. İsrail’de asgari ücret 1250 dolardır ancak Telaviv gibi şehirlerde hem ücret hem de yaşamak için gereken para bunun çok daha üzerindedir.  Örneğin Telaviv’ de bir şirkette dağıtım amaçlı şoförlük yapan bir kişi aylık en az 2500 USD kazanır.

Özellikle emlak fiyatları ve buna bağlı kiralar çok yüksektir. Bu sebeple ücretli çalışanlar genellikle şehirlerin etrafındaki toplu konutlarda yaşarlar. Büyük şehirlerde yaşam masrafları da yüksektir. Diğer yandan İsrail çalışmak üzere ve yaşamak üzere politikası gereği sadece Musevileri kabul eder. Dışarıdan gelen Musevilere karşı isse birçok sosyal yardım ve destek programı vardır. İsrail özellikle tarım, sanayi, telekomünikasyon, yazılım ve kimya alanlarında dünya devi şirketlere sahiptir.

İsrail insanı dışarıdan gelen yabancılara ve göçmenlere oldukça alışıktır ve genellikle pozitif bir tutuma sahiptir. Müslümanlar ile çalışmaya ve iş yapmaya alışık oldukları için genellikle Türk insanının İsrail insanı ile çalışması şaşırtıcı şekilde birçok batı Avrupalıya göre daha kolaydır.

İsrail’de Yapılabilecek İşler Nelerdir?

İsrail’de en çok yapılabilecek işler şöyle sıralanabilir:

  • İnşaat işleri ve inşaat yan ürünlerinin ticaret ve aracılığı,
  • Ambalaj ürünleri satış ve pazarlaması,
  • Tarım ürünleri ve tohum dış ticareti,
  • Tarımsal ürün işletmeleri için bayilik ve distribütörlük,
  • Güneş enerjisi tesisleri bakım ve onarı hizmetleri,
  • Şoförlük ve taşımacılık hizmetleri,
  • Özel güvenlik hizmetleri,
  • Yurt dışı eğitim danışmanlığı,
  • Emlak danışmanlığı ve daire kiralama,

İsrail iş imkanları özellikle Musevi olmayan kişiler için oldukça kısıtlı durumda.

İsrail Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İsrail’den çalışma izni almak için ülkede yerleşik bir şirketten başvuru yapılması ve izin alınacak kişinin ülkede çalışmak ve yaşamak için gerçekten geçerli ve İsrail makamlarını ikna edecek bir sebebinin olması gereklidir.

İsrail’de Oturma İzni Nasıl Alınır?

İsrail’den oturma izni almak için öncellikle Musevi olmayanların çok büyük istisnalar haricinde pek şansı yoktur. Diğer yandan İsrail yasalarına göre başka ülkelerde yaşan bütün Museviler doğal İsrail vatandaşıdır ve vatandaşlığa başvurdukları anda kabul edilirler. Ancak diğer yandan başvuruş kabul edilenlerin ayrılmadan en az 1 yıl İsrail’de yaşaması zorunludur.

İsrail’de İş Kurmak Mümkün Mü?

İsrail’de iş kurmak için ülkeye gidenleri zorlu bir yasal izin süreci beklemektedir. İsrail iş imkanları oldukça kapalı ve katı kurallara sahip bir ülkedir. Ancak dışarıdan buraya gelip ticaret anlamında iş yapacak iş adamlarına kapıları hep açıktır.

isbilgisi.com