Ana Sayfa DÜNYA İsrail ve Rusya Suriye Konusunda Anlaşma Sağladı

İsrail ve Rusya Suriye Konusunda Anlaşma Sağladı

İsrail ve Rusya Suriye de yabancı güçlerin bölgeden çekilmesi konusunda ortak hareket edecek.

9
0
Paylaş

İsrail başkanlığı görevinde olan Binyamin Netanyahu, yabancı güçlerin Suriye’den çekilebilmesi için Moskova ile Tel Aviv’in iş birliği içerisinde olacağını belirtti.

İsrail Başbakanı olan Binyamin Netanyahu, yabancı güçlerin Suriye’den çekilebilmesi evresinde Tel Aviv ile Moskova’nın işbirliğine gireceğini belirtti. Haftalık olarak yapılan olağan kabile toplantısının öncesinde açıklama yapan Netanyahu, geçtiğimi hafta Rusya’nın başkentinde gerçekleştirilen resmi ziyarete ilişkin çeşitli bilgiler verdi.

Netanyahu, Rusya’nın başkanı olan Vladimir Putin ile görüşmesindeki ana gündem başlığının İran olduğunu belirtirken görüşme sırasında İran güçlerinin Suriye’ye yerleşmelerine izin vermeyeceklerini ve Suriye2de yer alan İran güçlerine karşı olan askeri adımları atmaya devam edeceklerini açık bir şekilde belirtti.

Netanyahu, Putin ile beraber Suriye’nin üzerinde Rusya – İsrail ordusunun arasında kurulmuş olan koordinasyon mekanizmasının devam edeceği noktasında da anlaşılmalar yaptıklarını açıkça belirtti. Görüşme sırasında gündemde olan bir başka konunun da yabancı güçlerin olduğunu açıklayan Netanyahu, sivil savaşın gerçekleşmeye başlamasının sonrasında Suriye’ye gelmiş olan yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi noktasında Putin ile anlaşma yaptıklarını da açıkladı. Bu hedefin gerçekleştirilmesi için ise Rusya ile İsrail arasında ortak olan bir ekibin kurulmasına karar verildi.

İsrail’in Başbakanı olan Netanyahu, 27 Şubat 2019 tarihinde Rusya’nın başkenti Moskova’ya yapmış olduğu bir günlük resmi ziyaretin sırasında Putin ile görüşme yapmıştı. Görüşmedeki başlıkların ise bu şekilde olduğu belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here