İspanya’da yaşayan yabancı çalışanlara bakıldığında ücretli çalışanlar ile kendi işini kuranların yarı yarıya olduğunu görüyoruz. Kendi işini kuranlara bakınca örneğin UBER sistemine girip taksicilik yapanlar veya ev temizlik hizmetleri yapan şirket kuranlar çoğunlukta. İspanya’da iyi bir işte çalışabilmek için İspanyolca bilmek şart ancak iyi bir İngilizce ile birçok uluslararası şirkette iş bulan ve çalışan sayısı da oldukça fazla.

İspanya’da Yaşamak

Yaşamak için İspanya sahip olduğu Akdeniz kültürünün de etkisiyle nispeten rahat bir ülkedir. İspanyanın başkenti Madrid ve nüfusu takribi 45 milyondur. İspanya’da asgari ücret 1000 Euro civarındadır. Akdeniz ülkeleri içinde Fransa’dan sonra en pahalı ülkedir.

İspanya halkı göçmen veya dışarıdan çalışmaya gelenlere karşı genellikle olumlu bir yaklaşıma sahiptir. Bu sebeple çok fazla Afrikalı veya Arap göçmen bulunmaktadır. Hayat şartları Madrid veya Barcelona gibi şehirlerde oldukça pahalı ancak kalabalık şehirler dışında uygundur. Madrid’de merkeze dışında 2 odalı bir ev kirası aylık 600 – 1200 Euro arasında değişir.

İspanya ekonomisi sanayi, turizm ve tarıma bağlıdır. Dolayısıyla bu alanlarda çalışma imkanı söz konusu olabilir ancak nüfusu sebebiyle oldukça yoğun bir hizmet sektörü talebi söz konusudur. İspanya halkı genellikle Batı Avrupa ülke halkları gibi kontrollü ve kuralcı değildir.

İspanya’da Yapılabilecek İşler Nelerdir?

İspanya’da en çok yapılabilecek işler şöyle sıralanabilir:

  • Gıda ve içecek alanında kurulacak işletmeler,
  • Toptan tarım ürünleri ticareti aracılık ve danışmanlık hizmetleri,
  • Kimya ve tekstil alanında hammadde toptancılığı ve aracılığı işleri,
  • Taşımacılık UBER vb. alanlarda yapılacak işletmecilik faaliyetleri,
  • Ev tadilat, onarım ve dekorasyon hizmetleri,

  • İnşaat alanında danışmanlık ve imalat hizmetleri,
  • Kağıt ve plastik ürünleri konusunda mamul ve yarı mamul ticaret ve aracılığı işleri,
  • Emlak danışmanlığı ve özellikle yabancılara emlak satışı aracılık hizmetleri,
  • Yurt dışında yerleşmek ve iş kurmak isteyenlere yönelik danışmanlık ve aracılık hizmetleri,

İspanya iş imkanları açısından küçük işletmelerden çok orta ölçekli işletme kurma kapasitesine sahip yabancılar için uygun bir ülke.

İspanya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İspanya’dan çalışma izni almak için çalışma izni alınacak kişilerin ülkede yerleşik şirketlerde gerekçeli bir nedenle çalışacak olması gerekmektedir. Çalışma izni alınacak kişinin öncellikle bildiği farklı yabancı diller veya sahip olduğu özel uzmanlık alanları gibi çoğu kişide bulunmayan veya ülkede zor bulanan kalifikasyonlara sahip olması beklenir. Bu sebeple küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından yapılan başvurular veya düşük vasıflı kişiler için yapılan başvurular dikkate alınmaz. Örneğin bir restoran bir garson için çalışma izni alamaz. Bunun tek istisnası inşaat işleri gibi belli süreli ve sözleşmeli yapılan işlerdir.

İspanya’da Oturma İzni Nasıl Alınır?

İspanya’dan oturma izni almak için ülkede 500.000 Euro’luk gayrimenkul almak ve ülkede çalışmadan sürekli oturmaya yetecek kadar paraya sahip olmak şartı aranır. Başka bir yol ise ülke vatandaşı bir kimseyle evlenmektir. Bu durumda süresiz oturma izni verilir.

İspanya’da İş Kurmak Mümkün Mü?

İspanya’da iş kurmak için bir avukat ile bağlantıya geçmek en doğru yoldur. Normal şartlarda göçmenler haricinde ülkede 250.000 Euro’luk sermaye ile iş kuracak kişilere çalışma izni verilmektedir. İspanya iş imkanları açısından özellikle büyük şehirlerde girişimcilere fırsatlar sunmaktadır.

Kaynak: isbilgisi.com