Türkiye'de iş arayan vatandaşların çokluğu sebebiyle işe girmek oldukça zorlaştı. Ancak buna rağmen yine de bazı mesleklerin diğerlerine göreavantajları bulunuyor. Bu mesleklerden birisi de güvenlik görevlileri oldu. Güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyen vatandaşlar İŞKUR üzerinden iş başvuruları gerçekleştirerek kısa bir süre içerisinde işe başlatılıyorlar.

İŞKUR tarafından yayınlanan en yeni iş ilanlarına göre Türkiye genelinde toplam 310 güvenlik görevlisi aranıyor. Güvenlik görevlisi olarak İŞKUR üzerinden işe girmek isteyen vatandaşlardan KPSS şartı istenmiyor. Ayrıca bu işlerde istihdam edilecek vatandaşların herhangi bir sınava da girmelerine gerek yok.

İŞKUR GÜVENLİK GÖREVLİSİ İŞ BAŞVURU ŞARTLARI

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-18 yaşını tamamlamış olmak

-Askerlik ile ilişiği bulunmamak

-Görevini yapmaya engel olabilecek fiziki ve ruhsal bir rahatsızlığı olmamak

-Yüz kızartıcı nedenlerle daha önce hüküm giymemek

-SGK'dan emekli maaşı almamak

-Vardiyalı sistemdeçalışmayı kabul etmek

-İş ilanlarında belirtilen yerlerde ikamet ediyor olmak

-En az lise mezunu olmak

İŞKUR İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İŞKUR tarafından yayınlanan iş ilanlarına nasıl başvuru yapılacağı merak ediliyor. Öncelikle vatandaşlar İŞKUR sistemine kayıt olmaları gerekiyor. Bu kayıt işlemi İŞKUR il ve ilçe müdürlükleri tarafından yapılıyor. Ardından vatandaşlara verilen İŞKUR internet sitesi giriş bilgileri ile sisteme giriş yapılır. İş arama bölümünden iş ilanları listenerek kişinin kendisine en uygun iş ler bulunur. Bu iş ilanlarının detay sayfasına girilerek alt bölümde yer alan “Başvur” butonuna iş başvurusu yapılır.

İŞKUR İŞE YERLEŞTİRME SÜRECİ NASIL İLERLER?

İş başvurusunu yapan vatandaşlar özel sektörde bulunan işlere başvurduklarında iş yeri temsilcisi tarafından bu başvurular değerlendirilir. Uygun görülen adaylar yüz yüze görüşme için iş yerine davet edilirler. Bu görüşmede anlaşma sağlanırsa işe alım süreci İŞKUR üzerinden sona erdirilerek işe alınan kişi işe başlatılır.