Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ülke genelinde işsiz insanlarla iş arayan kurumları bir araya getirmeye devam ediyor. Her gün binlerce yeni iş ilanı yayınlayan İŞKUR yine binlerce kişinin yeni bir iş sahibi olmalarına aracılık yapıyor. İŞKUR üzerinden işe yerleştirmelerde bazı mesleklerin avantajı bulunuyor. Bu mesleklerden birisi de temizlik görevlisi işi oldu. Şu anda İŞKUR ilanları ile özel sektörde ve kamu kurumlarında çalışacak 1360 temizlik görevlisi aranıyor.

Türkiye genelinde hemen hemen her ilde aranılan temizlik görevlileri için ağır şartlar talep edilmiyor. İlkokul mezunlarının dahi başvurabildiği temizlik görevlisi işi için ne KPSS şartı aranıyor ne de bir başka sınava girmeleri isteniyor. KPSS'siz ve sınavsız olarak işlere kolay bir şekilde yerleştirilen işsiz vatandaşlar maddi sorunlarına son verecek yeni bir işe sahip olmuş oluyorlar.

İŞKUR TEMİZLİK GÖREVLİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-En az ilkokul mezunu olmak

-Görevini yapmaya engel olacak bir sağlık problemi olmamak

-Ekip çalışması yapmaya uygun bir karaktere sahip olmak

-Kişisel temizliğe özen gösteriyor olmak

-18 yaşını tamamlamış olmak

-Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık ve malullük aylığı almıyor olmak

İŞKUR'A NASIL KAYIT OLUNUR?

İŞKUR üzerinden işe yerleştirilecek vatandaşların öncelikle İŞKUR'a iş arayan kimliği ile kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Kurumun internet sitesinde verilen online hizmetlerden yararlanmak için kayıt işlemi başarı ile tamamlanmalıdır. İŞKUR kayıt işlemi internet üzerinden yapılabildiği gibi İŞKUR il ve ilçe müdürlüklerinde bulunan ve danışman olarak görev yapan memurlar tarafından da yapılabilmektedir.

İŞKUR TEMİZLİK GÖREVLİSİ İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İŞKUR üzerinden yayınlanan iş ilanlarında aranan temizlik görevlisi işlerine başvurmak isteyen adaylar bunu online olarak kolay bir şekilde yapabilmektedirler. İŞKUR sistemine kayıt sırasında belirlenen giriş bilgileri ile giriş yapan vatandaşlar iş arama bölümünden temizlik görevlisi ilanlarını listeler. Bu liste içerisinde başvurulacak iş ilanının detay sayfasına giriş yapılır. Ardından açılan bu yeni sayfanın en alt bölümünde yer alan “Başvur” butonuna tıklanarak iş başvurusu yapılır.