İşsizliğin yoğun olduğu bu son dönemde İŞKUR tarafından yapılan son açıklamalara göre TYP personel alımlarının yapılacağı ifade edildi. Konu hakkında yapılan açıklamlara göre TYP uygulamaları hakkında tüm detaylar açıklandı. 

İŞKUR TYP UYGULAMA SÜRESİ NE KADAR? 

Aile Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre TYP personel alımları için yapılan duyuruların ardından kişilerin ne kadar TYP personeli olarak çalışabilecekleri merak konusu oldu. TYP uygulaması her bir program için 6 ay kadar sürmektedir. Haftalık olarak bakıldığı zaman ise 45 saat çalışma durumunun olduğu ifade edildi. 

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR? 

İŞKUR TYP alımları için kişilerin sağlaması gereken belli başlı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar İŞKUR tarafından şu şekilde belirlenmiştir; 

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kuruma kayıtlı olmak,
  • 18 yaşını tamamlamış olmak,
  • 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında SGK’ya bildirilmiyor olmak ve isteğe bağlı sigortalılık hariç aynı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamak veya belirtilen kapsamda sigortalı sayılmamak,
  • Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,
  • Öğrenci olmamak (açık öğretim öğrencileri hariç) 

Şartları sağlayan kişilerin İŞKUR tarafından, noter kurası yöntemi, liste yöntemi, yüzde seksen noter kurası yüzde yirmi liste yöntemi olarak belirlenen yöntemler ile kişilerin kolay bir şekilde başvurularını tamamlayabilecekleri ifade edildi.

THY'den 1000 depremzede için iş imkanı! 10 ilde işçi ve kabin memuru alımları yapılacak! THY'den 1000 depremzede için iş imkanı! 10 ilde işçi ve kabin memuru alımları yapılacak!

NASIL BAŞVURU YAPILABİLİR? 

Aile Bakanlığı tarafından yapılacak olan bu alımlar hakkında merak edilenlerin artmasının ardından İŞKUR tarafından TYP personellerinin alımları için kişilerin nereye başvuru yapabilecekleri merak konusu oldu. Yapılan açıklamalara göre ise kurum tarafından İŞKUR e-şube ya da ALO 170 iletişimlerinden yapılan başvuruların tamamı kabul edileceği öğrenildi. 

İŞKUR TYP NE KADAR ÖDEME YAPACAK? 

Konu hakkında merak edilenlerin artmasının ardından İŞKUR tarafından yapılan açıklamalara göre katılımcılara İş Kanunu çerçevesinde belirlenen asgari ücret miktarının katılım sağlanan gün sayısı ile çarpımı kadar ücret ödenme yapıldığı ifade edildi. Bu nedenle de dönemin asgari ücretine göre İŞKUR TYP personelleri için maaş tutarlarının da değişim gösterileceği öğrenildi.