Türkiye İş Kurumu n(İŞKUR) tarafından binlerce kişinin işe alımlarının gerçekleştirişleceği duyuruldu. Yayınlanan yeni iş ilanlarıyla Türkiye'nin 50 farklı ilinde personel ve işçi alımı yapılacağı açıklandı. KPSS gibi bir şart uygulanmayacak olan işe alımlarlarda bir başka sınav şartı da adayların önüne çıkarılmayacak. Bu işlere girmek isteyen vatandaşlar işbaşı ve mesleki eğitim kurslarına katılacaklar.

İşbaşı eğitim ve mesleki eğitim kurslarına katılarak işe girecek olan adaylara en fazla 6 ay kurs süresi verilecek. Bu kursları başarı ile tamamlayan adaylar hiç beklemeden yeni işlerine yerleştirilecekler. Hem meslek sahibi olacak olan vatandaşlar hem de işsizlik sıkıntısından uzun süreli olarak kurtulmuş olacaklar.

İŞBAŞI EĞİTİM VE MESLEKİ EĞİTİM KURSLARINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

-İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak

-15 yaşını tamamlamış olmak

-Emekli olmamak

-Programa başvuru yapan işverenin son 3 aylık dönemde çalışanı olmamak

-Programa katılmadan önceki ayda uzun vadeli sigortalı olmamak

-İş ve meslek danışmanlığı hizmeti almış olmak

İŞBAŞI EĞİTİM VE MESLEKİ EĞİTİM KURSLARINA KATILANLARA NE KADAR ÜCRET VERİLİR?

İşbaşı Eğitim ve mesleki eğitim kurslarına katılan vatandaşlara günlük 89,4 TL, öğrencilere ise 67,05 TL ödeme yapılır. Eğer kursa katılanlar işsizlik maaşı alıyorlarsa 44,7 TL ödeme gerçekleştirilir. İşte Anne Projesi kapsamında eğitimlere katılan ve 0-15 yaş arası çocuğu olan kadınlara günlük 95 TL ödeme yapılır. Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerin eğitimlerine katılan vatandaşlara günlük 100 TL ücret ödenir. İmalat sektöründeki meslekler için yapılacak işbaşı eğitimlere katılan kadınlara 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL destek ödemesi verilir. Ayrıca eğitimlere katılanların Genel Sağlık Sigortası primleri İŞKUR tarafından karşılanır.

İŞE YERLEŞTİRME NASIL YAPILIR?

İşbaşı ve mesleki eğitim kurslarına katılan vatandaşlar bu kursları başarı ile tamamladıktan sonra İŞKUR tarafından kendilerine atanan danışman aracılığı ile işe yerleştirilirler. Meslek sahibi olan vatandaşlar kısa sürede yeni işlerine başlama imkanına kavuşurlar.

isbilgisi.com