İŞKUR kayıt belgesi alma işlemi oldukça kısa süren bir işlem olup Türkiye İş Kurumuna başvuru yapılması gerekmektedir. İŞKUR’da oluşturulacak kayıt ile iş arayan kayıt belgesi hızlı bir şekilde oluşturulabilmektedir.

İŞKUR’a kayıt olunduktan sonra kayıt belgesi E- Devlet Kapısı aracılığı ile de temin edilebilmektedir. Türkiye İş Kurumuna kayıt olmak için il merkezine gidilebilir ya da İŞKUR’un resmi sitesi aracılığı ile de kayıt belgesi oluşturabilmektedir.

İŞKUR Kayıt Belgesi Oluşturma

Türkiye İş Kurumu’nda kayıt belgesi oluşturulmasının birçok önemi bulunmaktadır. Öncelikle istihdam sağlanması için İŞKUR’a kayıt olunması gerekmektedir. Türkiye İş Kurumuna kayıt olmak için iki seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekleri şu şekilde sıralamamız mümkün;

  • İl müdürlükleri bulunan Türkiye İş Kurumu’na giderek görevli personel aracılığı ile kayıt oluşturma seçeneği bulunmaktadır. Bu süreç daha yavaş olup zaman kaybı yaşanmasına sebep olabilmektedir.
  • Türkiye İş Kurumu’nun resmi sitesinde yer alan kayıt belgesi oluşturma maddesi üzerinden İŞKUR kaydı oluşturulabilmektedir. İŞKUR kaydı ayrıca e- Devlet Kapısı üzerinden de teyit edilebilmekte ve bilgisayara indirilerek yazdırılabilmektedir. İnternet sitesi aracılığı ile yapılan kayıtlar daha kısa sürmekte olup zaman kaybı yaşamaksızın kullanılabilmektedir. İŞKUR kayıt belgesi nasıl oluşturulur merak edenler bu iki seçenek üzerinden kayıtlarını oluşturabilirler.

İŞKUR Kayıt Belgesi Ne İçin Kullanılır?

İŞKUR belgesi istihdam alanının kolay yaratılabilmesi ve işsiz kişiler ile hızlı bir şekilde iletişim kurabilmek için istenilmektedir. Ayrıca eğer işsiz birey daha önce Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı bir şekilde çalışmış ise İŞKUR ve SGK ortaklığı ile işsizlik maaşı alabilmektedir. Bu sebep ile İŞKUR kayıt belgesi önem taşımaktadır. Kişi kendisi ve sağlığı için uygun koşullarda iş bulana kadar işsizlik maaşı almakta olup bu süreç içinde de İŞKUR tarafından iş araması yapılmaktadır.

İŞKUR Kayıt Belgesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

İŞKUR kayıt belgesi eğer İŞKUR üzerinden oluşturulacak ise bazı belgeler istenmektedir bu belgeler şu şekildedir;

  • Vesikalık fotoğraf
  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı gerekmektedir. Ayrıca kişinin T.C. vatandaşı ve 14 yaşından büyük olması da istenmektedir.