Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) her gün binlerce işsiz vatandaşın yeni bir işe yerleştirilmesine aracılık ediyor. İŞKUR tarafından yayınlanan iş ilanları ile kendilerine uygun bir işi bulan vatandaşlar başvuru işlemlerini gerçekleştirip kısa bir süre içerisinde yeni işlerine başlıyorlar. İŞKUR üzerinden işe girmek isteyen vatandaşların en çok dikkat etmeleri gereken husus ise kendilerine uygun iş ilanlarını bulmak oluyor. Bu nedenle İŞKUR iş ilanları büyük bir ilgiyle takip ediliyor.

İŞKUR üzerinden son günlerin en sürpriz duyurusu ise yayınlanan iki iş ilanı oldu. Bu ilana göre Bursa ve İstanbul İl Sağlık Müdürlükleri tarafından İŞKUR'da yayınlanan ilanla 1800 işçinin alımı gerçekleştirilecek. Toplum yararına Program (TYP) kapsamında yapılacak olan alımlar işsiz vatandaşlarda büyük bir heyecana neden oldu.

İŞKUR TYP NEDİR?

İŞKUR üzerinden işe yerleştirilmelerin bir çeşididir. Bu işe yerleştirmelerde toplum yararı gözetilir. İşsiz vatandaşların çalışma disiplininden kopmamaları için gerçekleştirilen kısa süreli işler için işe alımdır. TYP ile vatandaşlar kısa süreli işlere alımları yapılır. Bu şekilde hem çalışma disiplininden kopulmaz hem de vatandaşlar bir gelir sahibi olurlar. Ayrıca kamu yararı gözetilen işlerde çalışıldığı için ekstra bir fayda ortaya çıkar.

İŞKUR TYP ALIMLARI HANGİ ŞEHİRLERDE YAPILACAK

İŞKUR TYP alımları yayınlanan ilana göre yalnızca İstanbul ve Bursa'da yapılacak. Bu kapsamda Bursa'da 300 kişi, İstanbul'da ise 1500 kişi işe yerleştirilecek. Bu personeller çevre temizliği işinde görevlendirilecekler. Günde 9 saat çalışacakolan TYP ile işe yerleştirilenler 177 gün süresince işlerine devam edecekler. İstanbul'daki ilana başvurmak isteyenler 27 Ekim ile 28 Ekim tarihlerinde başvuru işlemlerini yapabilecekler. Bursa'da iş ilanı için başvuru tarihi ise 28 Ekim olarak açıklandı.

TYP İLANLARINA KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

-İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak

-18 yaşını tamamlamış olmak

-Emekli veya malul aylığı alıyor olmamak

-Öğrenci olmamak

-Toplam aile geliri asgari ücretin 1,5 katından fazla olmamak

TYP İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

TYP ilanlarına iş başvurusu yapma isteyen vatandaşlar bunu iki yolla gerçekleştirebilmektedirler. İŞKUR il ve ilçe müdürlükleri üzerinden başvuru yapılabildiği gibi İŞKUR internet sitesi üzerinden de online başvuru yapılabilmektedir. İşe girecek olan vatandaşlar ise kura ile belirlenmektedir.

isbilgisi.com