Türkiye İş kurumu (İŞKUR) ev hanımlarının istihdama katılımını sağlamak amacıyla yeni bir projenin startını verdi. Buna göre İşte Anne Projesi kapsamında işbaşı eğitim ve mesleki eğitim kurslarına katılan annelere günde 95 TL ödeme yapılacak. Bu ödemeler İŞKUR tarafından karşılanacak. İlk süreçte anneler kurslara katılacaklar. Kurs süresi dolduktan sonra ise yeni bir meslek sahibi olan kadınların işe yerleştirilmeleri kolaylaşacak.

MESLEKİ EĞİTİM KURSLARI NEDİR?

İŞKUR tarafından düzenlenen mesleki eğitim kursları hakkında vatandaşlar bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bu kurslar istihdamın korunması ve arttırılması amacıyla verilmektedir. Mesleği olmayan vatandaşlar bu kurslar aracılığı ile meslek sahibi olabiliyorlar. Bu kurslar tamamlandığında vatandaşlar daha kolay bir şekilde iş bulabiliyorlar. Bu şekilde işsiz sayısının da azaltılması amaçlanıyor.

İŞBAŞI EĞİTİM KURSLARI NEDİR?

İŞKUR tarafından verilen işbaşı eğitim kursları kuruma kayıtlı olan işsizler bu kurslarla mesleki deneyim ve tecrübe edinebiliyorlar. Bu programlara katılan vatandaşlar program sonunda kendileri bi riş bulabildikleri gibi İŞKUR'un da kendilerine iş bulmasını isteyebiliyorlar. Ayrıca işverenler de bu programlar aracılığı ile personel temin edebiliyorlar.

İŞTE ANNE PROJESİ NEDİR?

İŞKUR tarafından yapılan açıklamaya göre İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan, İş Kulübü avantajlarından faydalanan ve ardından istihdam garantili meslek eğitim kurslarına katılan kadınlara günlük 95 TL zaruri gider ödemesi yapılmaktadır. Ayrıca sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların 2-5 yaş arasındaki çocukları için 400 TL bakım desteği ödenmektedir.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

-İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak

-15 yaşını tamamlamış olmak

-İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak

-Emekli olmamak

-Programın başlama tarihinden önceki 3 aylık süreçte programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak

-Programa başlamadan önce son 1 ayda uzun vadeli sigorta primi ödenmemiş olmak

-İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak

isbilgisi.com