İŞKUR Açıkladı! Türkiye'de Nisan Ayından Kaç Kişiye Ne Kadar Kısa Çalışma Ödeneği Ödemesi Yapıldı?

Koronavirüsün ekonomik önlemleri kapsamında şartları kolaylaştırılıp devreye alınan Kısa Çalışma Ödeneği hakkındaki rakamları İŞKUR açıkladı. Buna göre Nisan ayında Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanan vatandaşların sayısı tüm zamanların toplam sayısını katladı. Türkiye'de kaç kişi Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanma hakkı kazandı?

DEVLET DESTEKLERİ 12.05.2020 - 10:31 12.05.2020 - 10:31

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Nisan ayının işsizlik bültenini yayınladı. Buna göre resmi rakamlar baz alındığında Nisan ayında 2 milyon 590 bin 589 kişiye toplam 4 milyar 95 milyon TL Kısa Çalışma Ödeneği ödemesi yapıldı.

Türkiye, Kısa Çalışma Ödeneği ile 2005 yılının Eylül ayında tanışmıştı. 2020 yılına kadar 349 bin 798 kişi Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanmıştı. Toplam süreçte 432 milyon TL ödeme gerçekleştirilmişti.

Koronavirüs salgınının yayılmaya başladığı tarih olan Mart ayında Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu yaparak yararlanmaya hak kazanan vatandaşların sayısı 96 bin 636 kişi oldu.

Öte yandan Mayıs ayında bu rakamların katlanarak artması bekleniyor. Kapatılan veya çalışma sürelerinde azalmaya giden iş yerlerinin artış göstermesi bu sayının yükselmesinde tetikleyici bir rol üstleniyor. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Kısa Çalışma Ödeneği, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu gereği meydana gelen mücbir sebeplerden ötürü iş yeri faaliyetlerinde kısmi ya da tamamen durması nedeniyle çalışılmayan süreler için çalışanlara verilen destektir. Bu devlet desteği için şartlar koronavirüs sürecinde daha da kolaylaştırıldı. Çalışanlar için ödenen primlere göre verilen destek miktarları değişmektedir.

isbilgisi.com