Türkiye'de işsiz vatandaşlar yaşadıkları işsizlik sorunlarına Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığı ile son vermeye devam ediyorlar. İŞKUR tarafından her gün binlerce yeni iş ilanı yayınlanarak özel sektöre alınacak olan personellerin bulunması için işveren ile işçi arasında köprü vazifesi görülüyor. İŞKUR'un yeni iş ilanlarına göre en çok aranılan personeller yine güvenlik görevlileri oldu. Türkiye'nin 81 ilinde toplam 1.500 güvenlik görevlisinin işe alınacağı bildirildi.

GÜVENLİK GÖREVLİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-18 yaşını tamamlamış olmak

-En az lise mezunu olmak

-Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli veya malul aylığı alıyor olmamak

-Daha önce çalıştığı iş yerlerinden disiplinsizlik veya ahlaki nedenlerle çıkarılmış olmamak

-Gece vardiyasında çalışmayı kabul etmek

-Görevini yapmaya engel teşkil edebilecek fiziki veya ruhsal bir rahatsızlığı olmamak

-Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık raporu almak

-İş ilanında aranan şartlara göre silahlı veya silahsız güvenlik görevlisi sertifikasına sahip olmak

GÜVENLİK GÖREVLİSİ MAAŞI KAÇ TL'DİR?

Güvenlik görevlisi olarak çalışan personellerin maaşları arasında büyük uçurumlar bulunmaktadır. Bir standart olmadığı için bu maaşlar işe başlanılan kuruma göre değişmektedir. En az asgari ücret düzeyinde olan maaşlar 2.825 TL'dir. Ancak kurumsal firmalarda bu maaş tutarı çok daha fazladır. Büyük firmalarda çalışan güvenlik görevlilerinin maaşları 5.000 TL'ye kadar çıkabilmektedir. Güvenlik görevlilerinin maaşları çalışılan iş yerine vegörevine göre farklılaşmaktadır.

İŞKUR İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İŞKUR iş başvurusu yapmanın iki farklı yöntemi vardır. Bunların ilki İşkur il veya ilçe müdürlüklerinde danışman personeller aracılığı ile yapılan iş başvurusudur. Bunun için sıra beklenmek zorunda kalınabilir. Zaman açısından çok avantajlı bir iş başvurusu yolu değildir. İkinci iş başvurusu yapma yolu ise İŞKUR internet sitesi üzerinden yapılan başvurudur. Bunun için kişisel bilgilerle İŞKUR internet sitesine girilmesi gerekir. Ardından iş başvurusu yapılacak ilan bulunur. İlan detay sayfasının en alt kısmında yer alan “BAŞVUR” butonu tıklanarak iş başvurusu yapılır.

isbilgisi.com