Sunduğu iş imkanları açısından İskoçya özellikle Britanya adasında ticaret ile uğraşmak isteyenler için bir alternatif olarak düşünülebilir. İskoçya iş imkanları açısından kara Avrupası ülkeleri kadar potansiyel barındırmasa da özellikle tarımsal ve hayvancılık ürünlerinin ticareti konusunda potansiyele sahip.

İskoçya diğer yandan İngiltere’ye benzer şekilde Ankara anlaşması kapsamında iş kurmaya izin vermesi ve İngiltere vizesi olanların başka vizeye ihtiyaç duymadan gidebilmesi açısından önem arz ediyor. İskoçya’da genellikle ücretli işlerde çalışan göçmen sayısı az ve giden kişiler çoğunlukla kendi işlerini kuruyorlar.

İskoçya’da Yaşamak

Yaşamak için İskoçya tipik Anglosakson kültürüne sahip bir ülkedir. Genel olarak diğer Avrupa ülkeleri gibi kuralcı ancak halkı bunun yanında daha gelenekçidir. Nüfusu yaklaşık 5,5 milyon olan İskoçya’da yaşamak için bölge kültürüne ve yaşam tarzına tam uyum sağlamak önemlidir. İskoçya’da kalabalık ülkelerde olduğu gibi fazla göçmen ve bilhassa Türk yoktur. En fazla göçmenin yaşadığı bölge başkent Edinburgh’tur. Para birimi İngiliz Sterlini olduğu için güçlü ve tüm dünyada geçerli bir parası vardır.

Asgari ücret takribî aylık 1400 Euro seviyesindedir. Ancak fazla nüfus olmaması ve buna bağlı olarak fala konut olmaması sebebiyle kırsal bölgeleri haricinde büyük şehirlerde kiralar yüksektir. Başkentte merkeze yakın 2 odalı bir dairenin aylık kirası ortalama 1200-1500 sterlindir. İskoçya’da okullar ücretsizdir ve çocukların üniversite dahil eğitimlerinden ücret alınmaz.

İskoçya’da Yapılabilecek İşler Nelerdir?

İskoçya’da en çok yapılabilecek işler şöyle sıralanabilir:

 • Tarımsal ve hayvancılık ürünlerinin dış ticareti konusunda aracılık veya danışmanlık,
 • Yurt dışında yabancı dil eğitimi için öğrenci getirmek konusunda aracılık ve danışmanlık hizmetleri,
 • Yurt dışından gelip iş kurmak isteyenlere özel danışmanlık ve aracılık hizmetleri,
 • Temizlik ve ev işleri hizmetleri,
 • Çocuk bakımı hizmetleri,
 • Ev onarım, tadilat ve ev yenileme işleri,
 • Makine ve ev cihazlarının tamir ve bakımı hizmetleri,
 • Sağlık turizmi acentesi,
 • Tarım ve hayvancılık makine ve cihazlarının satışı veya bayiliği işleri,
 • Eğitim hizmetleri,

İskoçya iş imkanları açısından öncellikle hizmet sektöründe iş kurmak isteyen kişilere uygun bir ülke.

İskoçya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İskoçya’dan çalışma izni almak için genellikle katı değerlendirme kriterleri uygulanmaktadır. Çalışma izni başvurusunun çalışmak isteyen kişinin çalışacağı iş yeri tarafından yapılması gerekir. Bunun yanında küçük veya orta ölçekli işletmelerden yapılan çalışma izni başvuruları genellikle kabul edilmez. İskoçya hükûmeti ancak çok uluslu veya büyük şirketlerin yaptığı ve kalifikasyonu yüksek kişiler için yapılan çalışma izni başvurularına olumlu cevap verir. Çalışma izinleri 1 yıllık verilir ve her yıl yenilenmesi gerekir. Ancak bilhassa burada şirketi olan yabancıların yaptığı çalışma izni başvuruları çok özel durumlar haricinde kesinlikle kabul edilmemektedir.

İskoçya’da Oturma İzni Nasıl Alınır?

İskoçya’dan oturma izni almak için aşağıdaki şartları yerine getirmek gerekir:

 • En az 400.000 sterlin değerinde gayrimenkul almak ve İskoçya’da çalışmadan kendini geçindirebilecek gelire sahip olmak,
 • İskoçya’da veya Büyük Britanya genelinde 4 yoldan daha uzun süredir çalışma izni ile çalışıyor olmak,
 • İskoçya’da yerleşik İskoçya vatandaşı ile evlenmek,
 • Son alınan oturma iznini 1 aydan fazla süre geçirmeden tekrar oturma izni başvurusu yapmak ve oturmak için geçerli sebep beyan etmek.

İskoçya’da İş Kurmak Mümkün Mü?

İskoçya’da iş kurmak için Ankara anlaşması uyarınca Türk vatandaşları vergi veren ve kendini sürdürür bir şirket kurup oturma izni ile İskoçya’da yaşayabilir. Ancak diğer yandan İskoçya iş imkanları açısından çok çeşitli ve büyük fırsatlar sunmamaktadır.

isbilgisi.com