Son yıllarda işçinin çalışma verimini artırdığı ve beklenen çalışma performansının da yükseldiği ancak buna karşılık olarak hak ettiği ücret arasındaki uçurumun giderek arttığı belirlendi. Bunun için yapılan hesaplamaların ardından 2016 yılında 110.3 olan sanayide iş gücü verimi 2020 yılına geldiği zaman sadece ilk çeyrekte 128 olarak açıklandı.

Reel birim ücrete bakıldığı zaman ise 2016 yılında 111.5 olarak açıklanmışken 2020 yılında aradan geçen onca zamana karşı sadece yüzde 0.2 oranında arttığı belirlendi. Bu durum karşısında 11.7 olarak açıklandı. Bu süreçte dolar kuru 2016 yılında sadece 3 liraydı. Geçen 4 yıllık süreç içerisinde işçinin çalıma performansı arttı ancak karşılığında verilen paranın yerinde saydığı ve dolayısıyla enflasyon, yaşam koşulları ve zamlara karşı maaşların eriyerek yok olmaya başladığı belirlendi.

İş Yükü Azalırken Maaş Azalıyor

Yapılan farklı değerlendirmeler ve çalışmalar sonucunda sorunun sürekli olarak aynı olduğu belirlendi. 2020 yılında ortaya çıkan bu büyük farkın koronavirüs etkisi altında da gerçekleşmiş olduğu ifade ediliyor. Ancak işçinin veriminde meydana gelen artış ve daha fazla emek vermiş olmaları, işçinin hem daha fazla çalıştırılması hem de bu süreçte sendikalaşması, haklarının giderek azalmasına neden olamıyor. Yıllardır konu hakkında şikayetlerin gündeme gelmiş olmasına rağmen konu hakkında herhangi bir çalışma yapılmamış olması da süreci olumsuz etkilemeye devam ediyor.

isbilgisi.com