Türkiye'de koronavirüs sürecinde en büyük problemlerden birisi ücretsiz maskeler oldu. Maske üretimi konusunda sıkıntı yaşamayan Türkiye, vatandaşlarına maske ulaştırma konusunda ise problemler yaşamaya devam ediyor.

Son olarak eczaneler aracılığı ile dağıtılan ücretsiz maskelere Sağlık Bakanlığı yeni bir düzenleme yaptı. Buna göre, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile sigortalı olarak bir iş yerinden çalışanlara eczanelerden ücretsiz maske verilmeyecek.

Bu kararın ardından iş yerlerinin ücretsiz naskeleri nasıl temin edecekleri sorusuna cevap aranmaya başlandı. İş yeri sahipleri çalışanlarına ücretsiz maskeleri nasıl temin edecekleri konusunda detaylar belli olmaya başladı.

Alınan karar gereği ücretsiz maskeler 10 ve üzeri sigortalı çalışanı olan iş yerlerine Sağlık Bakanlığı tarafından verilecek. Bakanlık yetkilileri şehirlerin sanayi ve ticaret odaları ile iletişime geçerek iş yeri listelerini talep ettiler.

Listede bildirilen iş yerlerine Sağlık Bakanlığı'nın şirketi Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ. (USHAŞ) tarafından ücretsiz maskeler ulaştırılacak. Ücretsiz maskeler iş yerlerine Devlet Malzeme Ofisi aracılığı ile gönderilecek.

İş yerleri ücretsiz maske konusunda temin sorunu yaşarlar ise bulundukları ilivaliliği ile iletişime geçilecek ve ücretsiz maskeler hızlı bir şekilde talep eden iş yerlerine ulaştırılacak.

isbilgisi.com