Salgın sonrasında hayata dair normalleşme süreci başladı. Bu süreç içerisinde çalışma hayatında 20 yaş altı gençleri ve 50 yaş üzeri vatandaşları yakından ilgilendirecek birtakım çalışmaların yapılması bekleniyor. Yapılacak olan düzenleme ile birlikte hem istihdamın düşmesi engellenecek hem de risk grubunda olan çalışanların bu süreç içerisinde daha verimli bir çalışma performansı sergilemeleri sağlanacak.

Bu hafta içerisinde meclise gelmesi ve görüşülmesi beklenen yeni düzenlemelere göre ayda 10 günden az çalışan gençler için zorunlu hale getirilen sigorta primi ödeme sisteminin yeni düzenlemenin hayata geçmesinin ardından ortadan kaldırılmasına karar verildi.

Çalışma hayatının hareketlendirilmesi için kısmi çalışma, vergi istisnası ve prim desteği sebebiyle teşviklerin artırılmasına karar verildi. Belirli bir süre geçerli olmak kaydıyla işe alımlar sırasında 25 altı ve 50 yaş üzeri çalışanlar için iş sözleşmesi yapma sürecinin daha kolay bir hale getirilmesi hedefleniyor.

Yeni Düzenlemeler Esnek Çalışma Sistemini Ön Plana Çıkaracak!

Mecliste bu hafta görüşülmesi beklenen yeni düzenleme sonrasında 20 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük olan çalışanlar ile işverenler arasında belirli süreleri kapsamak şartı ile iş sözleşmesi yapmak çok daha  kolay olacak. Sözleşme sırasında objektif koşullar göz önünde bulundurulmayacak ve işin niteliği göz önünde bulundurulmayacak. Sözleşmenin iki yıldan fazla olmamasına dikkat edilecek. Ancak sözleşme bitiminde zincirleme olarak yeni bir sözleşme yapılabilecek.

Bu dönemde tam zamanlı çalışmadan yarı zamanlı çalışmamaya geçiş yapılabilecek. Çalışılmayan süreçler içerisinde emeklilik primi devlet tarafından karşılanabilecek. Ayın yarısı çalışanlar hak ettikleri gibi 15 günlük ücret alacaklar ancak bu kategoride bulunan kişilerin aylık primleri eksiksiz bir şekilde yatırılacak. Bu aşamada devlet destek verecek.

isbilgisi.com