İş Hayatında Normalleşme Başlıyor! 17 Temmuz Tarihine Kadar İşten Çıkarma Yasak

Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok işyerinde yeni çalışma düzenine geçiş yapılmıştı. Bunun ardından normalleşme çalışmaları ile birlikte bayram sonu pek çok çalışan yeniden eski sistemine dönmek için adım attı. Bu noktada 17 Temmuz tarihine kadar yapılacak işten çıkarma işlemleri de askıya alındı.

GÜNDEM 23.05.2020 - 17:29 23.05.2020 - 17:29

Koronavirüs salgını etkilerini azaltmışken bu süreçte iş yaşamında da normale dönüş için adımlar atılmaya başlandı. Bu adımlar çerçevesinde bazı şikayetler de gündeme gelmeye başladı Daha önce hükümet tarafından vatandaşların mağduriyet yaşamalarını engellemek için 17 Nisan ile 17 Temmuz tarihleri arasında işten çıkarmaların yasaklandığı ifade edilmişti. Bununla birlikte ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı olarak davranan kişilerin bu süreçten men edildiği ifade edildi. Cumhurbaşkanı tarafından verilen bu kararın 6 ay süreyle uzatılması da mümkün olacak.

İşveren İşten Çıkarma Yaptığı Takdirde Nasıl Bir Yaptırım İle Karşılaşacak?

İş Kanunu 25. Madde 2. Fıkra çerçevesinde çalışanın hakaret, saldırı gibi ahlak kurallarının dışında olan bir fiilde bulunmaması halinde işveren tarafından belirlenen tarihlere kadar işten çıkarılamayacağı belirtildi. Bu dönemde cezalandırma amaçlı hak edilmiş olan kısa çalışma ödeneğinin de kesilmesinin mümkün olmadığı ifade edildi.

İşveren bu dönemde faaliyetlerini geçici bir süreliğine sonlandırmışsa bu süreç içerisinde işçinin hak edilmiş olan kısa çalışma ödeneğini kesmesi gibi bir durum söz konusu olmayacak. Bu süreç içerisinde bir iş yerinde kısa çalışma yapılabilmesi için 45 saatlik normal çalışma sürecinin 30 saate kadar düşmüş olması gerekir.

Haftalık çalışma sürecinin 15 saate kadar olan zaman diliminde çalışanlar için de aynı durum geçerli. Bunun için işveren çalıştırmış olduğu işçinin bu dönemdeki parasını da ödemek zorunda. Ücretin ödenmemesi halinde iş akdinin haklı olarak fesihinin gerçekleştirilebileceği belirtildi. İşçinin işyerinden gerekli şartların olmaması halinde kıdem tazminatını alarak ayrılabileceği belirtildi.