İş Hayatında Koronavirüsle Mücadelede Yeni Dönem Başlıyor! İşyerlerinde Koronavirüs Personelleri Yer Alacak!

İş hayatında koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken Sağlık Bakanlığı tarafından yeni bir genelge yayınlandı. Bu genelge ile birlikte çalışma hayatında önemli değişikliklerin yapılması bekleniyor.

GÜNDEM 25.06.2020 - 15:52 25.06.2020 - 15:52

Koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken iş hayatında normalleşme başladı. Ekonominin yeniden rayına oturması ve çarkların yeniden dönemeye başlaması için iş hayatının yeniden eski düzende başlaması için çalışmalar yapıldı. Şimdilerde pek çok şirket ve kurum gerekli önlemleri alarak çalışmalara başladığını duyurdu.

Salgında ikinci dalga korkusunun gündeme gelmesinin hemen ardından Sağlık Bakanlığı yeni bir çalışmaya imza attıklarını duyurdu. Salgında Çalışma Rehberi adı altında bir çalışma gerçekleştirildi. Çeşitli meslek gruplarının düzenine ve çalışma şekillerine dayalı olarak yeni tedbirlerin alındığı açıklandı.

Koronavirüs Sorumlusu Personel Bulunacak

10 ve daha fazla sayıda personelin bulunduğu işyerleri için salgından sorumlu olan bir personelin bulunmasına karar verildi. Personeller çalışma sırasında 1 metrelik sosyal mesafe kuralını koruyacakları gibi maske takmayı da sürdürecekler.

Sosyal mesafenin korunması gereken kuralları hatırlatacak, salgına karşı çeşitli durumlarda bilgilendirme yapacak bir personelin olması planlanıyor. Bu sayede işyerlerinde de salgından korunmak için bir adımın atılabileceği ifade ediliyor.

Tarım İşçileri İçin Yeni Düzenlemeler Yapılacak

Mevsimin açılması ile birlikte tarım işçilerinin sayılarında da bir artışın yaşandığı tespit edildi. Bu süreçte yolculuklar sırasında belirli mesafeler kullanılarak taşımanın gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Kalınan bölgelerde kurulan çadırlar aralıklı kurulacak. Günlük market ihtiyaçlarının karşılanması için sadece bir temsilci seçilecek. Bu temsilcinin dışında alışveriş yapılması engellenecek.

İş yerlerinde kalabalık oluşturmayı engellemek için misafir kabul edilmeyecek. Personelin korunması için gerekli olan tüm mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilecek.

isbilgisi.com