Türkiye'de işsiz vatandaşların sayısı her geçen gün artış gösterirken bu vatandaşların en çok talep gösterdikleri kadrolar belediyeler tarafından açılan kamu işçisi statüsündeki alımlar oldu. Türkiye'nin 81 ilinde farklı belediyeler ihtiyaç oldukça dönem dönem personel alım ilanlarını İŞKUR üzerinden duyuruyorlar. Bu ilanlarını takip eden vatandaşlar başvuru yaparak belediyelerde kamu işçisi statüsünde işe başlatılıyorlar.

İŞKUR tarafından yapılan son duyuruya göre farklı illerde bulunan belediyeler en az ilkokul mezunu olmak üzere çeşitli eğitim durumu ve mesleki şartlarla 367 belediye personeli alımı yapıyorlar. Bu ğpersonel alımlarında herhangi bir şekilde KPSS şartı aranmıyor. Adatla ilanlardaki özel şartları yerine getirmeleri durumunda iş başvurusunda bulunabiliyorlar. İŞKUR Kurum Dışı Kamu İşçisi Alım ilanları ile işsiz vatandaşlara çok büyük imkanlar veriliyor.

BAŞVURU GENEL ŞARTLARI NELERDİR?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-18 yaşını tamamlamış olmak

-Kamu haklarından mahrum bulunmamak

-Affa uğramış olsa dahi kasten işlenmiş bir suçtan dolayı 1 yıl veya daha fazla süreli hapis cezası almamış olmak

-Askerlik ile ilişiği bulunmamak

-Görevini yapmasına engel teşkil edebilecek fiziksel ve ruhsal bir rahatsızlığı olmamak

-İlan edilen kadrolarda aranan özel şartları karşlıyor olmak

HANGİ KADROLARA ALIM YAPILACAK

-Yarımcı Personel

-Beden İşçisi

-Güvenlik Görevlisi

-Temizlik İşçisi

-Şoför

-İnşaat Mühendisi

-Mimar

-Büro Personeli

-Yönetici Asistanı

-Sekreter

BAŞVURULAR NE ZAMAN, NASIL YAPILACAK?

Belediyelerin Kurum Dışı Kamu İşçisi alımı ilanlarına başvuru yapmak isteyen vatandaşlar balvuru tarihlerini ve başvuruları nasıl yapabileceklerini merak ediyorlar. Bu iş ilanlarına standart bir başvuru tarihi bulunmuyor. İlanlara göre başvuru tarihleri değişiyor. Bu nedenle İŞKUR Kurumu Dışı Kamu İşçisi alım ilanlarının incelenmesi gerekiyor. Ayrıca bu ilanlarda başvuruların nasıl yapılacağı da açık şekilde ifade ediliyor. Genelde belediyeler bu başvuruların direkt olarak belediyelerin ilgili birimlerine yapılmasını istiyorlar.

isbilgisi.com