Ana Sayfa EKONOMİ İnternet Reklamları Ücret Kesintisi Geliyor

İnternet Reklamları Ücret Kesintisi Geliyor

İnternet reklamlarından gelir elde eden Facebook vergi verecek.

12
0
Paylaş

Internet reklamlarında vergi kesintisi dönemi başlıyor. Facebook’a verilen reklamlardan 18 KDV alıyor ve devletin yıllık KDV geliri bu yollarla 450 milyon lirayı aşıyor.

Artık Facebook ve Instagram reklamları ile gelir elde edilen gelirlerde devlet KDV almaya devam ediyor. 100 liralık reklam veren bir kişi 18 lira KDV ödeyecek ve fatura KDV dahil 118 lira olacak. Facebook geçen yıl Türkiye’de 2 buçuk milyar lira ciro elde etmişti.

Bu rakam hesaplandığı zaman ortaya çıkan toplam KDV geliri 450 milyon lira oluyor. Bu yıl da aynı ciro elde ederse Facebook 450 milyon liradan KDV kesilmiş olacak. Türkiye’nin sosyal medya kullanımı arttıkça şirketin geliri de bir o kadar artmaya devam ediyor.

Elde edilen verilere göre Facebook’ta 43 Milyon İster Instagram’da da 38 milyon kullanıcı var. Ayrıca 2 milyondan fazla küçük ve orta ölçekli esnaf da Facebook işletme sayfası kullanıyor. Hal böyle olunca facebook’a verilen reklam sayısı da her geçen gün artıyor.

Facebook ve Instagram üzerinden alınan reklamları bir de KDV ekleniyor. facebook üzerinden alınan 100 liralık reklamı 18 lirası KDV olarak verilmeye başlanıyor. Bu süreç 2019 yılında da devam edecek. facebook sosyal medya üzerinden para kazanmaya devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here