Ana Sayfa DÜNYA İngilizlere Şok Başkentte Bombalı Paketler

İngilizlere Şok Başkentte Bombalı Paketler

İngiltere’nin başkenti Londra da 3 bomba paketi bulundu. Polis konuyla alakalı soruşturma başlattı.

4
0
Paylaş

İngiltere’nin başkenti Londra’da patlayıcı bulundu. Bulunan patlayıcıların ikisinin İrlanda pulu taşıyan zarflardan çıktığı öğrenildi. Londra’da Heathrow ve City havalimanları ile Waterloo Metro İstasyonu yakınında 3 bombalı paket bulunduğu 3 paketten ikisinin İrlanda pullu taşıdığı öğrenildi.

İrlanda Cumhuriyeti Polis Teşkilatı yapmış olduğu açıklamada el yapımı patlayıcıların içerisinden raflardaki pulların İrlanda kaynaklı olduğunu doğruladı. Olayla ilgili polis soruşturma başlatırken İngiliz polisi ile beraber İrlanda polisi işbirliği yapma kararı aldı. İngiliz polisi yapmış olduğu açıklamalarda Her 3 paketinde açılması durumunda küçük birer yangına yol açma kapasitesi olduğunu aktardı. İngiltere İrlanda’nın bağımsızlığı için mücadele veren İrlanda Cumhuriyeti ordusunun terör eylemlerinin hedefi arasında kalmıştı.

1920’li yıllarda İrlanda Adası ikiye bölünmüş Kuzey İrlanda halen daha İngiltere bir parçası olmayı sürdürürken Güney kısmı ise İrlanda Cumhuriyeti adı altında bağımsız bir ülke olmuştu. İngiltere 1960’lı yılların sonunda ve 1999’da yürürlüğe giren Belfast Anlaşması’na kadar birçok kez İrlanda kaynaklı terör gruplarının hedefi olmuştu.

İki İrlanda’yı birleştirmek isteyen Katolik ayrılıkçılar ile İngiltere düşmanı Protestanların çatıştığı bölgede şiddet olaylarını yeniden başlaması ve İngiltere’yi hedef almasından endişe ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here