IMF'in hazırladığı tasarıda ABD Merkez Bankası'nın (FED) yabancı ülkelere sağlamış olduğu tahvillerden yararlanamayan ülkeleri yakından ilgilendiriyor. ABD tahvili elinde yeterince bulunmayan ülkelerin FED'in kaynaklarından yararlanamadığının altını çizen IMF, dolar ihtiyacı olan ülkelere kısa vadeli sabit kur üzerinden borç vereceğini söyledi.

IMF Başkanı Kristaline Georgieva yaptığı açıklamada "güçlü ekonomik temelleri olan sıkışan ekonomiler için kısa vadeli likidite hattı oluşturulacağına" ifadeleri Türkiye'nin bu fonlamalardan yararlanıp yararlanamayacağına yönelik belirsizlik yarattı.

Türkiye'de ekonomi yönetimi stratejik bir yaklaşım yaparak 2014'te 77 milyar dolar dolan ABD tahvili stoğunu Ocak ayı itibariyle 2.8 milyar dolara kadar düşürdü. Bu teknik ayrıntılar göz önünde bulundurulurken Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan "Sağlam ekonomiden ne Aanlaşılması gerekiyor? Finansal piyasalarda istikrar dolar krizine çözümden geçiyor. Birçok ülkenin iyi günde bile sağlamakta zorlandığı sert kriterlere bu dönemde uyma ihtimali düşük" ifadelerini kullandı.

Berlin School of Economics and Law Ekonomi Bölümü'nde Öğretim Görevlisi olarak çalışan Doç. Dr. Ümit Akçay ise konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu;

"IMF'nin planı, küresel dolar likiditesi sorununu aşmaya yönelik olduğu için çok sert ön koşullara bağlanacağını düşünmüyorum fakat bu Türkiye için kurtarıcı olamaz. 2020 yılının ilk aylarında ‘yükselen piyasalardan' çıkan sermaye miktarı, öncekilerle karşılaştırılmayacak miktarda fazla” ifadelerini kullanan Doç. Dr. Ümit Akçay, “Bu ortamda, IMF'nin hazırladığı bu yeni olanağın Türkiye ekonomisi için bir kurtarıcı gibi görülmesi gerçekçi değil" yorumunuda sözlerine ekledi.