IMF Türkiye Hakkında Hazırladığı Raporu Açıkladı! Türkiye Büyüme ve Daralma Tahminleri!

IMF tarafından hazırlanan ülkeler ve küresel ekonomi raporu çerçevesinde Türkiye büyüme ve daralma oranlarına da yer verildi. Türkiye büyüme ve daralma tahminleri ne oldu?

EKONOMİ 24.06.2020 - 16:28 24.06.2020 - 16:28

Uluslararası Para Fonu her yıl ülkeler için yapmış olduğu çalışmalar neticesinde büyüme ve küçülme tahminlerini açıklıyor. Bu yıl başında yapılan değerlendirmeler ve hazırlanan rapor sonrasında küresel ekonomi için yüzde 3 oranında bir küçülme oranı ortaya konmuştu. Bu süreçte pandemi sürecinin araya girmesi ve beklenenden daha büyük etkilerinin ortaya çıkmasının ardından raporda ve tahminlerinde bir düzenlemeye gidilmiş ve sonucunda da yüzde 4.9 oranında küçüleceği açıklanmıştı.

IMF Ekonomi Raporunu ‘Benzeri Olmayan Kriz’ Başlığıyla Değiştirdi!

IMF tarafından daha önce hazırlanan ve üzerinde değerlendirmelerin yapılmış olduğu rapor bu süreç içerisinde ‘benzeri olmayan bir kriz, benzersiz toplanma’ başlığı ile yeniden güncellenerek değiştirilmiş oldu.

Küresel ekonomi için yapılan tahminlerin değiştirilerek daha olumsuz bir duruma güncellendiği belirtildi. Daha önce ekonomik daralma tahminleri yüzde 3 olarak açıklanmıştı ancak bu tahminleri bu süreçte pandemi süreci tamamen değiştirmiş oldu.

Rapora göre ortaya çıkan ekonomik olumsuz tablonun beklenenden çok daha fazla olduğu tespit edildi. Devam eden raporda büyümenin 2021 yılında küresel ekonomi için gerçekleşmesi bekleniyor. Bu oran ise şimdilerde yüzde 5.4 olarak açıklandı. Gelecek yıla ilişkin büyüme tahminlerinin de düşürüldüğü belirlendi. Daha önce bu rakamlar yüzde 5.8 olarak açıklanmıştı.

Türkiye Ekonomisi de Daralacak!

Salgının olumsuz etkilerinin ortaya çıkması Türkiye ekonomisini de olumsuz etkiledi. Bu süreç içerisinde raporda 2020 yılı için Türkiye adına yüzde 5 oranında bir daralma bekleniyor. 2021 yılı için büyüme tahminleri de yüzde 5 olarak açıklandı. Raporda yer alan rakamların yeniden düzenlenip düzenlenmeyeceği merak konusu oldu.

isbilgisi.com