Koronavirüs salgını dünya çapında pek çok ülkenin ekonomisini olumsuz etkiledi. Çeşitli destek ve önlem paketleri açıklanırken, Uluslararası Para Fonu (IMF) Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Nisan ayı sayısını yayınladı. Yayınladığı yeni sayılı raporu ise ‘Büyük Tecrit’ başlığı adı altında yayınladı.

Küresel ekonomik büyüme tahminleri için yıl başında olumlu rakamlar verilmişti. Küresel salgın nedeniyle bu yıl ekonomik büyüme tahmini yüzde 3.3 seviyelerinden yüzde eksi 3 seviyelerine kadar çekildi. 2020 yılının atlatılmasının ardından 2021 yılı için tahminler iç açıcı olarak belirtildi. 2021 ekonomik büyüme tahminleri ise yüzde 3.4 seviyelerinden yüzde 5.8 seviyelerine çıkarıldı.

Türkiye Ekonomisi Tahminlerinde Yüzde 5 Daralma Bekleniyor!

Salgını kontrol altına almak için dünya çapında yüksek maliyetli paketler açıklanıyor. Bu durum her ülkenin ekonomisini olumsuz etkilerken raporda korkutan tahminler de yapıldı. 2008 2009 yılı küresel krizleri örnek gösterilirken, salgının ekonomik sonuçlarının 2020 yılı için bu yıllardan daha kötü olacağı düşünülüyor. Küresel ekonominin sert biçimde düşmesi, daha önceki yıllarda meydana gelen krizleri aratacak gibi görünüyor.

Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye ekonomisinin tahminleri ise oldukça şaşırttı. 2020 yılı için IMF tarafından hazırlanan rapora göre yüzde 5 oranında daralma bekleniyor. Türkiye için enflasyon tahminleri de yapıldı. Hem 2020 yılı hem de 2021 yılı için enflasyon tahminleri yüzde 12 olarak açıklandı. Ülkedeki işsizlik oranlarının da  2020 yılı için yüzde 17,2 seviyelerinde gerçekleşmesi bekleniyor. Gelecek yıl ise durum biraz daha iyimser görünüyor. İşsizlik oranlarının 2021 yılı için yüzde 16,6 seviyelerinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor.