Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yapılan açıklamalarda, koronavirüs salgınıyla mücadele eden pek çok ülkenin yaşadığı maddi sıkıntıları çözmek için acil borç yardımı yapacağını açıkladı. Acil borç yardımı yapılacak 25 ülke listelendi. IMF Başkanı Georgieva, düzenlediği basın açıklamasıyla birlikte yapılan başvurular sonucunda alınan kararın Yönetim Kurulu tarafından da açıklandığı duyurdu.

Küresel bir kriz olarak kabul edilen koronavirüs salgını ile mücadele devam ediyor. IMF bu süreçte, salgınla mücadele çalışmalarına destek olmak ve sürecin bir parçası olmak için CCRT kapsamında 25 farklı ülkeye acil hizmet yardımının yapılmasına karar verildi.

Dünya üzerindeki en yorgun ve en kırılgan ülkelerin belirlenerek, IMF borç yükümlülüklerini yerine getirmesi üzerine 6 ay boyunca hibe sağlanacağının da altı çizildi. Yapılacak olan hibenin ülkelerin acil finansal kaynakları için kullanılması, tıbbi yardım çalışmalarının tamamlanması için kullanılabileceği planlanıyor.

IMF Hangi Ülkelere Acil Borç Yardımı Yapacak?

CCRT kapsamında hazırlanan bütçe planlamasına göre 500 milyon dolarlık hibe bazlı borç yardımının verileceği açıklanıyor. Yoksul olan ülkelere 2 yıl boyunca ilave desteklerin verilmesi için ayrılan fonun kaynaklarının biraz daha artırılması planlanıyor. Bu planlama ile birlikte diğer bağışçılara çağrı yapıldı.

Ayrılan bütçe dahilinde acil borç hizmeti alacak olan ülkeler açıklandı. Bu ülkeler;

Afganistan

Benin

Faso

Orta Afrika Cumhuriyeti

Çad

Komor Adaları

Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Gambiya

Gine

Gine-Bissau

Liberya

Madagaskar

Malavi

Mali

Mozambik

Nepal

Nijer

Ruanda

Sao Tome

Principe, Sierra Leone, Solomon Adaları

Tacikistan

Togo

Yemen olarak belirlendi.