İmei Numarası Nedir? E-Devlet Üzerinden İmei Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İmei sorgulama özellikle 2.el telefon alımları için dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır ve telefon alacak kişilerin mutlaka imei sorgulama işlemi yapması gereklidir. Bu haberimizde sizlere E-Devlet üzerinden İmei Sorgulama İşleminin nasıl yapıldığını detaylı olarak anlatacağız.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 26.10.2019 - 10:28 26.10.2019 - 10:28

E-devlet imei sorgulama işleminin yapılabilmesi için öncelikle E-devlet şifresinin temin edilmesi gereklidir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesindeki sorgulama türlerinden biri olan imei sorgulama işlemleri için merak edilen bütün bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

İmei Numarası Nedir?

İmei numarası telefon üreticileri tarafından üretilen her telefona konulan bir numaradır. Vatandaşların nasıl T.C kimlik numarası varsa cep telefonlarının da kimlik numarası bulunmaktadır. Telefon üreticileri tarafından bu kimlik numarasına imei numarası denilmektedir.

İmei numarası her cihaz için tek ve benzersizdir. Numara 15 haneden oluşmaktadır. İmei telefonunun uluslararası kullanımını gösteren bir bilgidir. Kopyalama ve çalıntı durumlarında da imei numarası sayesinde telefonunuza ulaşabilirsiniz.

*#06# numarasını cep telefonu üzerinden tuşlama yaptığınızda telefonunuzun imei numarasını öğrenebilirsiniz. Telefonun imei numarasının yazılı olarak telefona kaydedilmesi işlemler için büyük kolaylık sağlamaktadır. Sorgulama işlemleri için de mutlaka imei numarası gerekmektedir.

E-Devlet Üzerinden İmei Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden imei sorgulama işlemi yapmak için mobil ya da internet üzerinden sisteme giriş yapılır. İmei sorgulamaişlemi E-devlet üzerinden yapmak için E-devlet şifresinin olması gereklidir. Şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine bireysel olarak giderek, 4 TL ödediğinizde şifre alabilirsiniz.

E-devlet üzerinden imei sorgulama yapmak için izlenecek adımlar:

  • İlk olarak sisteme giriş yapılmalıdır. Mobil imza ya da elektronik imza ile de giriş yapılabilir.
  • Sitede yer alan arama kısmına ‘’ imei ‘’ yazılmalıdır.
  • Çıkan sayfada ‘’ İmei Sorgula’’ seçeneğini girilmelidir.
  • 15 haneli imei numarası girildiğinde konu hakkındaki bütün bilgileri öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden İmei İle Kayıp Çalıntı Bildirimi Nasıl Yapılır?

İmei kayıt çalıntı bildirimi yapmak için E-devlet sistemi kullanılabilir. Girişte de belirtildiği gibi imei numarası her telefon numarası için özeldir ve sadece kişinin bilmesi gereklidir.

Telefonunuzun kayıp ya da çalıntı durumunda E-devlet sistemine giriş yapılmalıdır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, ihbarınızın doğrultusunda imei numaranızı takip ederek sizlere destek sağlamaktadır.

Telefonunuz isteğiniz dışında elinizden çıkmış olabilir. E-devlet imei sorgulama sayfasında yer alan ‘’ Rızam dışında imei numaraları telefonum elimden çıkmıştır’’ seçeneği işaretlendiğinde yasal olarak ihbar yapılmış olur. BTK, sizlere mail ya da SMS yardımı ile iletişime geçecektir ve yasal mercilere şikayetinizi iletecektir.

E-Devlet Üzerinden İmei Kapsamında Yapılan Diğer İşlemler Nelerdir?

E-devlet imei kapsamında yapılan diğer işlemler için bütün bilgiler E-devlet uygulamasında sizler için derlenmiştir. E-devlet uygulamasına girildiğinde arama kısmına ‘’ imei ‘’ yazılmalıdır. İmei sorgulama dışında BTK’nın verdiği diğer hizmetler:

  • Baz istasyonu ölçüm bilgileri,
  • İmei kaydetme,
  • İmei- MSISDN eşleşme sorgulama,
  • Kayıp, çalıntı, ihbar sorgulama, iptal,
  • Numara taşıma sorgulama,
  • İmei-cep telefonu eşleştirme işlemlerinin tamamı yapılabilir.

Yukarıdaki işlemlerin tamamını yapabilmek için imei numarasının bilinmesi gereklidir. *#06# numarasını arayarak ya da telefonunuzdaki ayarlara girerek imei numarasını öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Cep Telefonu Eşleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

İmei numarası ve cep telefonu eşleştirme işlemi özellikle yurt dışından getirilen telefonlar için yapılması gereklidir. İmei sorgulama işlemi yapıldıktan sonra E-devlet sisteminde yer alan ‘’ Cep Telefonu Eşleştir’’ seçeneğine girilir.

Yurt dışından bireysel olarak getirilen telefonların Türkiye sınırları içinde kullanabilmek için bu işlemin kesinlikle yapılması gereklidir. Aksi takdirde telefonunuz ülkemiz sınırları içerisinde kaçak olarak geçecektir.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.