İlk Defa Ev Alacaklara, Evlilik Hazırlığı Yapanlara Devletten 82.000 TL Hibe Desteği! İşte Geri Ödemesiz Devlet Desteğini Almanın Şartları!

Türkiye'de her ay kira ödemekten kurtulmak isteyen ve ilk defa bir ev satın alacak olan vatandaşlara devlet tarafından teşvik etmek amacıyla hibe desteği veriliyor. Tasarruflara göre değişen miktarlarda alınabilen hibe destekleri 24.000 TL ile 57.000 TL arasında değişiyor. Ev alacaklara verilen hibe desteği şartları nelerdir? Kimler hibe desteği alabilir?

DEVLET DESTEKLERİ 03.11.2020 - 14:03 03.11.2020 - 14:03

Türkiye'de milyonlarca vatandaş her ay gelirlerinin önemli bir kısmını barınma ihtiyaçları için kira olarak harcamaktadırlar. Bu vatandaşların kiradan kurtulma istekleri ve arayışları sürerken müjdeli haber devletten geldi. İlk defa ev sahibi olacak vatandaşların tasarrufa yönlendirilmeleri için devlet hibe desteği veriyor. Ev satın alacak ve evlenecek gençler devletten 82.000 TL'ye kadar hibedesteği alabiliyorlar. Üstelik bu destekler için de herhangi bir geri ödeme yapma zorunlulukları da bulunmuyor.

82.000 TL HİBE DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Devlet tarafından verilen hibe desteklerini araştıran vatandaşlar 82.000 TL geri ödemesiz hibe desteğini nasıl alabileceklerini araştırıyorlar. Bunun için iki yolun kullanılması gerekiyor. Hem ilk defa konut satın alınmak istenmesi hem de evlenmek için çeyiz hesabı ile tasarruf edilmesi şartı koşuluyor. Bu iki imklandan yararlanan vatandaşlar 82.000 TL hibe desteği alabiliyorlar.

KONUT VE ÇEYİZ HESAPLARI HANGİ BANKALARDA AÇILABİLİR?

Konut ve çeyiz hesabı yapıp hem tasarruflarını biriktirmek hem de devletten hibe desteği almak isteyen vatandaşlar bu hesapları hangi bankalarda açabileceklerini merak ediyorlar. Bu hesaplar kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank'ta açılabiliyor. Ayrıca bazı özel bankalar da bu hesapları açmak için müşterilerine imkan tanıyor. Bu hesaplarda bazı şartların yerine getirilmesi ile vatandaşların tasarruflarının üzerine devlet hibe desteğini de ekliyor.

İLK KEZ EV ALACAKLARA NE KADAR HİBEDESTEĞİ VERİLİYOR?

Devlet tarafından ilk kez ev alacaklara verilecek olan azami destekler şu şekilde olacak:

-36 ay ile 47 ay arasında para biriktireren konut hesabına yatıran kişilere azamı 24.742 TL hibe desteği veriliyor.

-48 ay ile 59 ay arasında para biriktireren konut hesabına yatıran kişilere azamı 26.645 TL hibe desteği veriliyor.

-60 ay ve üzerinde para biriktireren konut hesabına yatıran kişilere azamı 28.548 TL hibe desteği veriliyor.

Çiftlerin ayrı ayrı konut hesabı açmaları durumunda alacakları hibe desteği ise iki katına çıkıyor. Bu hesaplamayla 2020 verilerine göre iki ayrı hesap açarak hibe desteği almak isteyen çiftler sürecin sonunda 57.000 TL hibe alabilecekler.

İLK DEFA EV ALACAKLARA VERİLECEK HİBE DESTEĞİNİN ŞARTLARI NELERDİR?

-Hibe desteği almak isteyen vatandaşlar açılan konut hesaplarına yalnızca Türk lirası para yatırabilirler. Konut hesapları vadeli veya vadesiz olabilir. Bu hesaplara toplu şekilde para yatırmak yalnızca hesabın açıldığı ilk gün mümkündür. Daha sonra bu hesaplara toplu para yatırılmasına izin verilmiyor.

-Açılan konut hesapları aracılığı ile hibe desteği alınabilmesi için bu hesaplara aydan aya veya 3 ayda bir para yatırılarak birikim yapılmalı.

-Bir vatandaş sadece bir konut hesabı açabilir.

-Konut hesabının açıldığı yıl bu hesaptan yalnızca iki defa para çekilebilir.

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar hibe desteğinden yararlanamazlar.

-Konut hesabı ile hibe desteği almak isteyen vatandaşların 7 Nisan 2015 tarihinden sonra şahsına ait konut ve taşınmaz kaydı bulunmamalıdır.

-Konut hesabı ile hibe desteği almak isteyenler bu hesaplara 3 yıl aksama olmadan para yatırmak zorundadırlar.

Ekonomi haberlerini anlık olarak takip etmek isterseniz:

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@