Ana Sayfa GÜNDEM İlaçta Zam Oranı Yüzde 26 Oldu

İlaçta Zam Oranı Yüzde 26 Oldu

İlaçta zam oranı yüzde 26 oldu. açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca ortak bir karar aldıklarını söyledi.

3
0
Paylaş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilaçta zam oranının Bu yıl yüzde 26,4 olacağını söyledi. Bu yıl zam oranları bu tarz olmasını hep birlikte karar verdiklerini söyleyen Koca “19 Şubat’tan itibaren uygulanacak olan sabit bir oranda anlaşma sağladık. Fiyatlar 19 Şubat’tan itibaren değişecek ve yüzde 26,4 zamlı şekilde satışa çıkacak.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca görüşme sonrasında basın toplantısı düzenledi. Fahrettin koca “ilaç fiyatlarının belirlenmesindeki referans oranının sabit Euro kurunun güncellenmesinin Şubat ayında yapılacağını söyleyerek söz konusu güncelleme bir önceki yılın ortalama Euro değerinin belli bir yüzdesi olarak hesaplanmıştır. Hem yerli hem de Global firmaların bir araya gelerek Euro kuruna güncelleme yaptıklarını söyleyen Koca 19 Şubat’tan sonra uygulanacak olan sabit bir anlaşma sağladık. Ortalama Avro kuru yüzde yetmiş ile çarpılarak elde edilen olan olacak bu yılki zam oranı olacak.”

Saha Denetimleri Başladı

Son birkaç haftadır ilaç konusunda sıkıntıların yaşandığını dile getiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca özellikle sade 900 denetim elemanı elemanımız da beraber çok yoğun bir şekilde çalışmalara başladık.

İdari olarak para cezaları kesiyoruz denetimlerimiz çok sıkı bir şekilde devam edecek. Bundan sonraki süreçte paydaşlarımız ile de görüşmelerimiz aktif şekilde devam edecek bir daha benzer ilaç sıkıntılarını yaşanmayacağını düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here