İkinci El Otomobillerin Fiyatlarını Düşürecek Sürpriz Adım Atılıyor!

İkinci el otomobil piyasasında meydana gelen fiyat yükselişleri üzerine gündeme alınan ikinci el otomobillerin ithal edilmesi ile alakalı gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Sektör temsilcileri bu adımın atılması halinde fiyatların dizginleneceğini söylerken bazı kriterlerin uygulanmasını talep ettiler. İthal ikinci el araçlarda model, yıl ve motor hacmi şartlarının belirlenmesini isteyen sektör temsilcileri yerli üretimin de dikkate alınmasını istediler. İşte ithal ikinci el otomobillerle alakal

OTOMOBİL 10.11.2020 - 09:13 10.11.2020 - 09:13

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs çok sayıda sektöre büyük bir darbe vurdu. Bu darbelerden en çok ise otomotiv sektörü etkilendi. Çin'de başlayan salgın nedeniyle Avrupa'daki otomobil fabrikaları tedarik sıkıntısı yaşadılar. Henüz salgın Avrupa'ya otomobil fabrikalarında üretim durmak zorunda kaldı. Piyasada sıfır kilometre otomobil arzı yeterli seviyede olmayınca talep karşısında ikinci el otomobil fiyatları da yükselmeye başladı. Bu yaşanan olumsuzluklar normalleşme döneminde fabrikaların yeniden üretim yapması ile aşılabileceği düşünüldü. Ancak bu sefer de ÖTV zammı ve kur farklarından dolayı otomobil fiyatları yükseldi. 2020'nin ilk aylarında 70.000 TL'ye satın alınabilen bir ikinci el araç şu anda 120.000 TL'yi geçti.

İkinci el otomobil piyasasında araç fiyatlarının yükseliş nedenler yaşanan sektörel gelişmelerle sınırlı kalmadı. Ortaya çıkan gelişmeleri ve talep yükselmesini kendi çıkarları için kullanan fırsatçılar çeşitli yollarla ikinci el otomobillerin fiyatlarının yükselmesini sağladılar. Fiyat yükselişlerinin devam etmesi üzerine vatandaşlar tarafından çok yoğun şekilde şikayetler oluşmaya başladı. Hükümet ise bunun için ek tedbirler uygulamaya karar verdi.

İTHAL İKİNCİ EL OTOMOBİLLER GELİYOR

Hükümetin eikinci el otomobil piyasasındaki fırsatçıların fiyat artışlarını durdurmak için uygulamaya sokacağı en önemli ek tedbir ithal ikinci el araçlar oldu. Yurt dışından getirilecek olan ithal ikinci el araçların piyasaya ucuz bir fiyatla girecek olması tüm ikinci el otomobillerin önce fiyat artışlarını durduracak ardından ise normalin üzerinde olan fiyatları düşürecek.

İthal ikinci el otomobillerin kısa bir süre sonra Türkiye'de olacak olması nedeniyle sektör de bu konuyu tartışmaya başladı. İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel bir açıklama yaparak, “Aslında bu ithal ikinci el otomobiller bizim beklediğimiz bir durum değil. Ancak sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek için bu ithal araçları neden getiriyoruz bunu bilmek gerekir. Fiyatları düşürmek için mi yoksa tüks araçlardaki tedarik sıkıntısını ortadan kaldırmak için mi? Avrupa'nın kullanmadığı otomobilleri Türkiye'ye sokup ülkeyi araba çöplüğüne çevirmenin kimseye faydası olmaz. Bunun belirli kriterleri olmalı.” dedi.

İTHAL İKİNCİ EL OTOMOBİLLERDE HANGİ KRİTERLER UYGULANACAK

20-25 yıl önce de ithal ikinci el otomobillerin Türkiye'ye giriş yaptığını anımsatan Hayrettin Ertemel, “Şartlarını iyi bir şekilde düşünmek gerekir. İthal edilecek otomobillerin modeli, yılı ve motor hacmi belirli kriterler dahilinde belli olmalı. Tabiki bir de yerli üretim konusu var. İkinci el otomobil ithal ederek yerli üretime darbe vurulmamalı. Bu şekilde bir planlama ortaya konulmalı.” ifadelerini kullandı.

Hayrettin Ertemel ikinci el otomobiller için alınan ithalat kararının yanında ihracat kararınn de uygulamaya sokulması gerektiğini belirterek, “İthal otomobiller belirli kriterler dahilinde oldukça sektörü olumlu etkileyecektir. Ancak burada bir de ihracat kanalı açılmalı. Ortadoğu ülkelerine biraz eski model araçları ihraç edebilmeliyiz. Bizim için Avrupa'dan özellikle Almanya'dan araç ithal etmek çok mantıklı.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com

Yorumlar (3)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@