Pandemi sürecinde otomotiv fabrikalarında üretime ara verilmesinden dolayı sıfır kilometre araç tedarik sıkıntısının ve döviz kurundaki yükselişlerin de etkisiyle artan fiyatlar ikinci el otomobil fiyatlarına yansımaya devam ediyor. Yeni bir araç almak isteyen vatandaşlar taleplerini ikinci el otomobil piyasasına yönlendirince doğal olarak fiyatlar yükseliyor.

İKİNCİ EL ARAÇ ALMAK İÇİN 120.000 TL BÜTÇE GEREKİYOR

Sektör temsilcileri tarafından yapılan değerlendirmeye göre ikinci el otomobil piyasasında talepten kaynaklı fiyat yükselişi araç satın almak isteyen vatandaşların ayırmaları gereken bütçeleri de arttırdı. 6 ay önce ortalama bir ikinci el araç satın almak isteyenler 70.000 TL civarında bir bütçe ortaya koymaları gerekiyordu. Şimdi ise bu rakam 120.000 TL seviyesine kadar yükseldi.

İLK OYUNLARI DAHA ÖNCE DEŞİFRE EDİLMİŞTİ!

İkinci el otomobil piyasasında bu gerçekler piyasa şartlarını belirlerken fırsatçıların fiyat manüplasyonları da ortaya çıkmaya devam ediyor. Bunlardan ilki geçtiğimiz haftalarda deşifre edilmişti. Online kanallar üzerinden yüksek fiyatla sahte araç ilanı grişi yaparak opsiyonlanmıştır denilerek piyasa fiyatları yukarıya taşınıyordu. Bu şekilde bir ilan sitesinde 5500 ilan tespit edilmişti.

FIRSATÇILARIN SON OYUNU DA ORTAYA ÇIKTI

İkinci el otomobil piyasasının fırsatçılarının bir diğer oyunu da deşifre oldu. Buna göre otomobille alakalı sosyal medya platformlarına ve WhatsApp gruplarına sızan fırsatçılar paylaştıkları mesajlarla araç sahiplerinin fiyatları yukarıya çıkarmaları gerektiği çağrısında bulunuyorlar. Fiyatların artacağı tarihi dahi bu şekilde belirleyen fırsatçılar modellere göre 10.000 TL ile 20.000 TL arasında fiyat artışı yaptırmayı başarabiliyorlar.

isbilgisi.com