İkinci El Otomobil Pazarında Büyük Hareketlilik! Otomobil Fiyatları Uçtu!

Salgın döneminde etkilenen ve daralma yaşayan ikinci el otomobil pazarında büyük bir hareketlilik meydana geldi. Normalleşme ile birlikte hem satışlarda hem de fiyatlarda bir yükselme yaşandığı açıklandı.

OTOMOBİL 06.06.2020 - 13:57 06.06.2020 - 13:57

Koronavirüs salgını bir dönem en çok otomobil sektörünü etkilemişti. Bu süreç içerisinde daralan otomobil pazarı Mayıs ayından itibaren normalleşmenin yaşanması ile birlikte araç sektöründe bir rahatlama meydana geldi. Özellikle Nisan ayı ile bir karşılaştırma yapıldığı zaman araç fiyatları yüzde 2 artarken, araç satışları ise yüzde 38 oranında arttı.

Yapılan kapsamlı bir rapor sonrasında ikinci el online Pazar çalışması yapıldı. Buna göre ikinci el online otomobil ve hafif ticari araç pazarı içerisinde gerçekleştirilen satış miktarını ise 176 bin 20 adet olduğu belirlendi.

Satışlar Geçen Yıla göre Arttı!

Yapılan değerlendirmelerde salgın faktörü olmasına rağmen geçtiğimiz yılın mayıs ayına öre yüzde 17 oranında ve geçtiğimiz aya göre yüzde 38 oranında bir atışın yaşandığı ifade edildi. Artık daha fazla aracın ilana çıktığı belirlendi. Geçtiğimiz aya göre verilen araç ilan satısında yüzde 72 oranında bir artışın yaşandığı ifade edildi. İlana çıkan araçların yüzde 58’lik kısmının ise satıldığı belirlendi.

Haziran Ayı İtibariyle Satışların Daha Fazla Yükselmesi Bekleniyor

Mayıs ayında yapılan değerlendirmelere göre bir önceki ay ile karşılaştırma yapıldığı zaman fiyatların yüzde 2 oranında arttığı belirlendi. Pazar fiyatlarında geçen yılın son ayına göre bir değerlendirme yapıldığı zaman ise yüzde 16.8 oranında bir artışın yaşandığı ifade edildi. Satışlarda en fazla tercih edilen araçlar ise 11 yaşın üzerinde olan araçlar olarak ifade edildi.

Yetkililer tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından toparlanmanın gözle görülür bir şekilde olduğu ve Haziran ayında toparlanmanın daha fazla olmasının beklendiği ifade edildi. Bu süreçte canlanmanın yaşanması kuvvetli muhtemel olarak açıklandı.

 isbilgisi.com