Otomotiv sektöründe satış aşamasında yaşanan gelişmeler büyük bir dikkatle takip ediliyor. Üretim sıkıntısı, sıfır kilometre araç tedarik sorunu, ÖTV zammı, kur artışından dolayı otomobil fiyatlarına yapılan zamlarla beraber sektör derin bir kriz içerisinde kendisini buldu. Özellikle sıfır kilometre araçlara gelen zamlarla beraber yeni bir araç satın almak isteyenler otomotik olarak ikinci el otomobil piyasasına yönlenmeye başladılar. Bu nedenle ikinci el otomobil piyasasında talep artışından kaynaklanan fiyat yükselişlerinin önüne geçilemiyor.

TEDARİK SIKINTISI ORTADAN KALKTIKÇA FİYATLAR DENGELENECEK

İkinci el otomobil piyasasındaki fiyatlar ile alakalı olarak bir değerlendirme yapan 2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, “Pandemiden dolayı üretimin durması sonucunda araç ithalatında yavaşlama meydana geldi. Ancak üretimin normalleşmesi ve tedarik sıkıntısının ortadan kalkmaya başlaması ile piyasa şartları yeniden oluşmaya başladı. Bu nedenle sıfır araç satışlarında bir hareketlenme yaşanmaya başlandı. Bu durum ikinci el araç piyasasında fiyat açısından etki yapacaktır.” dedi.

İkinci el otomobil pazarında talep azalmasının olduğunu söyleyen Orhan Ülgür, “Eylül ayı rakamlarına baktığımızda ikinci el otomobil pazarındaki satışlarda yüzde 15'lik bir düşüş olduğunu görüyoruz. Bu tamamen piyasaya sıfır kilometre araçların sürülmesinden kaynaklanıyor. 2 ay içerisinde tedarik sorununun tamaman sonlanmış olduğunu göreceğiz. Bu gelişme ile ikinci el otomobil fiyatlarında yükselme hızı son bulacaktır.” ifadelerini kullandı.

FİYATLAR YIL SONUNDA NORMALLEŞECEK!

İkinci el araç fiyatlarının normale dönmeye başlayacağını söyleyen Orhan Ülgür, “Piyasada sıfır kilometre araçların arzı olunca ikinci el araçların fiyat değerlemesinde normale dönüş ve dengeleme yaşanacak. Bu yıl sonu itibariyle fiyatlarda bir normalleşme görmeye başlayacağız.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com