İkinci El Otomobil Fiyatlarında Düşüş Sinyali! İthal İkinci El Araçlar Ne Zaman Gelecek?

Türkiye'de normalleşme dönemine geçilmesinden bugüne kadar otomobil fiyatlarıneredeyse iki katına çıktı. Yaşanan bu fiyat artışı ile artık otomobil sahibi olmak ciddi bir maliyet gerektiriyor. İkinci el araç piyasasında ise benzer problemler yaşanmaya devam ediyor. Yeni bir araç almak isteyenler her fırsatta ikinci el araçların fiyatlarından şikayet ediyorlar. Bu nedenle ikinci el otomobil piyasasında fiyatların ne zaman düşeceğine dair büyük bir merak yaşanıyor. Otomotiv sektörünün uzman isimle

OTOMOBİL 05.11.2020 - 17:32 05.11.2020 - 17:32

Türkiye'de otomotiv sektöründe aylardır en çok konuşulan konu araç fiyatlarının sürekli yükselmesi oldu. Yeni bir araç satın almak isteyen vatandaşların Eylül beklentileri de gerçekleşmedi. Koronavirüs sürecinde fabrikaların üretimi durdurması ve araç tedarik sorunu nedeniyle yükselen fiyatların bu problemin ortadan kalkması ile giderileceği tahmin ediliyordu. Ancak sektördeki süreç bu beklentiyi karşılamadı aksine fiyatlar katlandı. Tedarik sorunu aşılsa da bu sefer de ÖTV zamları ve kur artışı ile fiyatlar kontrol edilemez hale geldi.

İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARI

Gelinen süreçte ikinci el otomobillerin fiyatları her hafta daha da yükseğe çıkıyor. Otomobil satın almak isteyen vatandaşlar devletten müdahale beklerken son günlerde sektörde yeni tedbirlerin uygulanacağı konuşulmaya başlandı. İkinci el otomobil fiyatlarına düzenleme getirmek isteyen hükümet yetkilileri ithal ikinci el otomobil kozunu oynamaya hazırlanıyor. Böyle bir tedbirin devreye alınması ile ikinci el otomobil piyasasında kartlar yeniden dağıtılacak.

İthal ikinci el otomobillerin piyasa girmesi ile beraber fiyat rekabeti ortaya çıkacak. Şu anda suni olarak yükseltilmiş araç fiyatları normal değerine inecek. Piyasaya girecek olan ucuz ithal ikinci el araçlar ile rekabet edebilmek için araç fiyatlarında mecburi düşüşler yaşanacak. Bu şekilde araçlar normal fiyatlarına geri dönebilecekler. Vatandaşlar da bu durumdan kazançlı çıkacaklar. Ancak yüksek fiyattan otomobil satın alan vatandaşlar ise aradaki fark kadar zarar etmiş olacaklar.

GALERİCİLER İTHAL İKİNCİ EL ARAÇ İSTİYOR

Galericiler ortak bir açıklama yaparak ithal ikinci el otomobil uygulamasıyla alakalı düşüncelerini açıkladılar. Araç alıp satarak geçimlerini sağlayan galericiler ithal ikinci el otomobillere sıcak baktıklarını söylediler. Piyasadaki araçların fiyatlarının normal seviyede olmasının hatta düşük fiyatlı olmasının kazançlarını arttıracağını söyleyen galericiler ne kadar çok araç satarlarsa o kadar kar eldeedecekleri için fiyatların düşmesinin kendileri için olumlu olduğunu açıkladılar.

İkinci el otomobil fiyatları fırsatçıların yönlendirmeleri ile yüksek seviyelere çıktı. Alınacak tedbirlerle piyasanın normale dönmesi ile bu fırsatçıların kurdukları tezgah bozulacak. Bu nedenle ithal ikinci el araçlara karşı kamuoyu oluşturmaya çalışan fırsatçılar bu araçların Türkiye'yegelmesini istemiyorlar.

İTHAL ARAÇLAR NE ZAMAN GELECEK?

İthal ikinci el otomobillerin Türkiye'ye ne zaman geleceği de merak konusu oldu. Bu konuda şu anda atılmış somut bir adım yok. Ancak bunun hazırlığı yapılıyor. İkinci el otomobil fiyatlarının normal seviyeye düşmemesi halinde Kasım ayının son haftasında ithal ikinci el araçların Türkiye'ye girişine izin verilecek. İndirimli gümrük vergisi ile ülkeye girecek olan araçlar Türkiye'de neredeyse yarı fiyatına satılacak.

isbilgisi.com

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@