İkinci El Otomobil Fiyatları Ne Zaman Düşecek? Uzmanından Yeni Piyasa Değerlendirmesi!

İkinci el otomobil piyasasında meydana gelen fiyat artışları sektörde en çok konuşulan konulardan birisi olmaya devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan sektörel gelişmeler, ÖTV zammı ve kur artışları gibi nedenlerle yükselen fiyatların kış ayları yaklaşılırken düşüşe geçeceği beklentisi vardı. Ancak bu beklentinin tam aksi gerçekleşti. İkinci el otomobil fiyatları sistemli bir şekilde yükselmeye devam ediyor. İkinci el otomobil fiyatları düşecek mi? Gelecek aylarda ikinci el araç piy

OTOMOBİL 02.11.2020 - 16:21 02.11.2020 - 16:21

Yeni bir otomobil satın almak isteyen ve çok yüksek bir bütçesi olmayan vatandaşlar aylardır kış döneminin yaklaşmasını ve ikinci el otomobil fiyatlarının düşmesini beklediler. Ancak böyle bir beklentinin gerçekleşmesi bir yana dursun ikinci el otomobillerin fiyatları kelimenin tam anlamıyla uçuşa geçti. 6 ay önce satın alınan araçların şu andaki değerleri bazı modellerde neredeyse ikiye katlandı. Şimdi vatandaşlar ikinci el otomobil fiyatlarının ne zaman düşeceğine dair meraklarına devam ediyorlar. İkinci el araç fiyatları düşecek mi?

FİYAT YÜKSELİŞİNDEN SEKTÖR DE ŞİKAYETÇİ

Türkiye'de artık otomobil satın almak isteyen vatandaşlar ciddi bir maddi külfetin altına girmek zorunda kalıyorlar. Ancak oluşan piyasa şartlarından şikayetçi olan kesin yalnızca vatandaş olmadı. Sektör temsilcileri de yüksek fiyatların kendilerine zarar verdiğini dile getirdiler. Otomobil sektöründe yüksek fiyatlarla acil ihtiyaçların giderildiği ama artık bir doyuma ulaşıldığı için satış rakamlarının düşmeye başlayacağı belirtildi.

FİYATLAR KESİNLİKLE DÜŞMEYECEK!

İkinci el otomobil fiyatlarında düşüş bekleyen vatandaşlara yine kötü haber geldi. Eskişehir Oto Galericiler Derneği Başkan Yardımcısı Akın Taymaz fiyatlarde düşmenin kesinlik olmayacağını belirterek, “Vatandaşlar yeni bir otomobil almak için fiyat düşüşü bekliyorlar. Özellikle kış aylarına yönelik böyle bir beklenti oluştu. En iyi ihtimalle ikinci el araçların fiyatları belki yükselmeyebilir. Ancak fiyat düşüşü ihtimal dahilinde değil.” dedi.

Dövizle beraber araç fiyatlarında da yükseliş olduğunu söyleyen Akın Taymaz, “Kış aylarında üretim artmayacak. Bu nedenle piyasaya girecek yeni araçs ayısı fazla olmayacak. Bundan dolayı fiyat düşüşü de gerçekleşmeyecek. Bu fiyat düzeyinde devam edileceğini düşünüyorum. Eğer sokağa çıkma yasakları geri gelirse o zaman başka şeyleri konuşuyor oluruz. Tüm sektörler gibi otomotiv sektörü de kapanmak zorunda kalır. Bunu temenni etmeyiz ancak böyle bir durumda ikinci el otomobillerin fiyatları kontrol edilemez şekilde yükselir.” şeklinde konuştu.

İkinci el otomobil haberlerini anlık olarak takip etmek isterseniz:

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@