Otomobil satın almak isteyenlerin son günlerde en çok merak ettiği konu ikinci el arabaların fiyatlarında bir düşüş yaşanıp yaşanmayacağı oldu. Koronavirüs salgını döneminde yaşanan her türlü gelişme ikinci el araçların fiyatlarına zam olarak eklendi. Dönem dönem bazı modellerin ikinci el fiyatları sıfır kilometre araçların dahi önüne geçti. Çılgınca artan fiyatlar neticesinde ise vatandaşlar otomobil ihtiyaçlarından doğan taleplerini ertelemek zorunda kaldılar. Yıl sonunda küçük bir indirim gerçekleşse de ikinci el piyasasında büyük bir indirimin olabileceği hale vatandaşlarda büyük bir beklenti oluşturuyor. Peki ikinci el otomobillerin fiyatları düşecek mi?

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞLARI DURDU!

İkinci el araç piyasasının önemli platformlarından birisi olan Indicata önemli veriler paylaştı. Buna göre Kasım ayında Türkiye'de online ikinci el araç piyasasında satılan otomobillerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35 oranında düştü. Çok ciddi bir düşüş rakamı oluşurken bunun ana sebebinin anormal fiyat artışları olduğu bildirildi. İkinci el otomobil piyasasına olan taleplerde azalma fiyatlarda bir miktar mecburi indirimin kapısını araladı. Ancak bu indirim çok sınırlı olduğu için araç satın almak isteyenleri tatmin etmekten uzak kaldı.

İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

İkinci el otomobil fiyatları hakkında değerlendirmede bulunan Eskişehir Oto Galericiler Dernek Başkan Yardımcısı Akın Taymaz, “Son piyasa verilerine baktığımızda ikinci el otomobillerin fiyatlarında ne artış odaklı ne de düşüş odaklı bir değişim beklemiyoruz. Fiyatlar kış aylarında belki düşmeyecek ama aynı zamanda da artmayacak. Stabil bir fiyatlama ile karşı karşıya kalacağız.” dedi.

Türkiye'de ikinci el otomobillerin fiyatlarının belirlenmesine dikkat çeken Akın Taymaz, “İkinci el otomobillerin fiyatlarını daha çok ithal edilen araçlar belirliyor. Yerli üretim otomobillerde ciddi bir üretim artışı gerçekleşmeyeceği için döviz arttıkça fiyatlar da değişecektir. Son dönemlerde kurdaki olumlu gelişmeler de fiyatların stabil kalmasına yardımcı olacaktır. Şu anda ikinci el otomobillerin fiyatları sıfır kilometre araçların fiyatlarından yüksek değil. Bence bu düzeyle fiyatlama 2021 yılının ilk çeyreğinde hakim olmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

isbilgisi.com