İkinci El Otomobil Fiyatları Düşecek Mi? İthal 2. El Araçlar İçin Kritik Gelişme!

İkinci el otomobil piyasasında fiyatların düşmesini bekleyen vatandaşlar bir an önce bu değişimin yaşanıp piyasıyı etkilemesini bekliyorlar. Sektör temsilcileri ikinci el araç fiyatlarının düşüş tarihleri ile alakalı farklı değerlendirmeler yapsalar da hükümet tarafından alınacak önlemlerin ekonomi yönetimindeki değişim nedeniyle sekteye uğradığını ifade ediyorlar. İkinci el otomobil fiyatları düşecek mi? İthal ekinci el otomobiller ne zaman piyasaya girecek? İkinci el otomobil fiyatları 2021'de

OTOMOBİL 15.11.2020 - 18:05 15.11.2020 - 18:05

Türkiye'de otomotiv sektöründe yaşanan tüm gelişmeler vatandaşlar tarafından anlık olarak takip ediliyor. Fiyatlardaki yükselişler ise sık sık gündeme gelmeye başlayan önemli bir sorun olarak dile getiriliyor. Sektör uzmanları bu konuda zaman zaman piyasa öngörülerini paylaşarak ikinci el otomobillerin fiyatlarındaki değişimleri kamuoyuna açıklıyorlar. Peki ikinci el otomobillerin fiyatları ne zaman düşecek?

İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARI!

İkinci el otomobil fiyatları koronavirüs salgını sürecinde oldukça hareketli bir yol izledi. 2020'nin ilk aylarında Çin'de etkin olan salgın nedeniyle parça tedariği yapamayan Avrupa'daki otomobil firmaları mecburen üretimi yavaşlatmak zorunda kaldılar. Buna ilk tepki ise ikinci el otomobillerin fiyatlarındaki artışlarla geldi. Koronavirüs sürecinde ise farklı bir görüntü ortaya çıktı. Ekonomilerin kapanması neticesinde otomobil fabrikalarında üretim tamamaen durdu. Bundan dolayı da fiyatlarda zam etkisi sürdü.

Normalleşme sürecinde fabrikalar yeniden üretime başlasa da piyasaya sıfır kilometre otomobil sunumu yapılamadı. Daha önceki siparişleri teslim etmekle meşgul olan otomobil fabrikaları ancak Eylül ve Ekim aylarından tedarik sorununa çözüm üretebileceklerdi. Ancak Eylül ayı başlarken Türkiye'de otomobilde ÖTV matrahlarının değişimi ile bir zam geldi. Bir taraftan da dolar ve euro kurunda yükselişler maliyetleri arttırdı. Tüm bu gelişmeler ikinci el otomobil piyasasına zam olarak yansıdı. Tüm bunlara fırsatçıların türlü yollarla fiyatlar üzerinden yaptıkları oyunlar eklenince ikinci el otomobillerin fiyatlarında sürekli yükseliş görüldü. Bu fiyat yükselişi halen daha devam ediliyor. Süreç başında bazı model otomobiller 60.000 – 70.000 TL'den piyasada satılırken şu andan bu model araçları 100.000 TL'den düşük bir rakama bulmak neredeyse imkansız oldu.

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

İkinci el otomobillerin fiyatlarının düşmesine yönelik beklentiler devam ediyor. Sektör uzmanları bu konuda düşüncelerini beyan etmeyi sürdürüyorlar. Uzmanlara göre ikinci el otomobil fiyatlarında yakın bir gelecekte normal şartlar altında bir fiyat düşüşü imkansız olarak değerlendiriliyor. Fiyatların durmasını bile ekonomik gerekçelerle imkansız bir gelişme olacağını söyleyen uzmanlar ancak fiyat düşüşünün hükümet müdahalesi ile mümkün olabileceğini söylediler. Ancak bu müdahale konusunda da bir süre önce güçlü olan söylemler neredeyse ortadan kalktı.

İTHAL İKİNCİ EL OTOMOBİLLER İÇİN NE KARAR VERİLECEK?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa etmeden önce ithal ikinci el otomobille alakalı olarak Türkiye'de görüşmeler sürüyordu. Sektör temsilcileri belirli şartlar altında, çok eski modelli araçlar hariç tutulmak üzere ithal ikinci el otomobillerin ikinci el araç piyasasında fiyatları düşüreceğini belirtiyordular. Ancak Berat Albayrak'ın istifa etmesi ile bu görüşmeler tamamen sonlandırıldı. İthal ikinci el otomobiller Türkiye'nin ekonomi yönetiminin önceliği olmaktan çıktı. Yeni ekonomi yönetiminin bu konuda adım atıp atmayacağı bilinmezken en azından sürecin 2021 yılının ortasına kadar sarkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

isbilgisi.com