2020 yılında otomotiv sektörü çok ciddi bir kriz yaşadı. Pandemi nedeniyle fabrikalar üretime ara verince sıfır kilometre araçlar piyasaya sürülemedi. Yeni bir otomobil almak isteyen vatandaşlar otomobil firmalarının bayilerine gittiklerinde araç tedarik sıkıntısı nedeniyle elleri boş bir şekilde dönmek zorunda kaldılar. Yaşanan bu gelişmeler ise ikinci el araç piyasasına yaradı. 2. el araç piyasasında oluşan yüksek talepten dolayı da fiyatlar katlandı. Şimdi vatandaşlar ikinci el otomobillerin düşeceği zamanı dört gözle beklemeye başladılar. İkinci el araçların fiyatları ne zaman düşecek?

İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

Vatandaşların en çok merak ettiği soruya sektör içerisindeki isimler cevap vermeye başladılar. Galericiler ikinci el otomobillerin fiyatlarının düşmesi için öncelikle araç tedarik sorununun tamamen ortadan kalkması gerektiğini söylediler. Galerici Faruk Ünal yapmış olduğu açıklamada, “Piyasada oluşan arz ile talep dengesinde bir şaşma meydana geldi Bu durum da araç fiyatlarına yükseliş olarak yansıdı. Özellikle 2. el otomobillerin fiyatları beklentinin dahi üzerine çıktı. Üretim normal sayıya ulaşınca araç tedarik sıkıntısı ortadan kalkacak. Bu durumda alıcılar sıfır kilometre araçlara yönelecekler. Dolayısıyla azalan talep karşısında da ikinci el araçların fiyatları mecburen düşecek.” dedi.

2021'DE FİYATLAR DÜŞMEYECEK!

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın ise ikinci el otomobil fiyatlarındaki artış ile alakalı olarak, “İkinci el otomobillerdeki fiyat artışları esnaf, satıcı ve bayilerden kaynaklanıyor. Suni artışlar fiyatları katladı. İkinci eldeki bu fiyat artışı durdurulamaz. 2021'in sonuna kadar bu fiyatlar devam edecektir. Otomotiv sektörünün yeni normali ikinci el araçlardaki bu yüksek fiyatlardır. Bununla yaşamaya alışacağız.” şeklinde konuştu.

2. el otomobil fiyatlarının düşmeyeceğine dair açıklamalar gelmesi otomotiv sektöründe farklı pozisyonlar alınmasını da beraberinde getirecek. Araç sahipleri fiyat artışını giderken sektör satış adeti olarak 2021 yılında gerileme gösterecek.

isbilgisi.com